Az Oszkó-hegy néhai Farkas-erdeje
Túrainfó
Az oszkói szőlőhegyen egy könnyed kis körtúrát tehetünk. A kijelölt tanösvényen haladva a sárga karika jelzést kell követni. A kihelyezett táblák segítségével megismerhetjük a régen virágzó kisparaszti szőlőművelést. Ez a mára visszaszorulóban lévő világ gazdag népi építészeti kincsei mellett, hagyományokkal, szokásokkal, gyümölcs és szőlő kultúrával is rendelkezett.
Nagyon hangulatos megfigyelni a különböző korok keveredését. Egymás mellett láthatunk az 1800-as évek elején épült zsuppfedeles boronapincét, és a 20. század 50-es éveiben épült téglafalú korszerű pincéket. A növényzet változása is látványos. Sokszor váltakoznak a szépen művelt szőlő parcellák, és a felhagyott birtokokon felverődött akác.
Az útvonal nagy része erdőben, vagy évszázados gyümölcsfák árnyékában halad, így melegebb időben is nyugodtan nekivághatunk. Bár alapvetően élvezhetjük a csendet, mindig van élet a hegyben. Nincs olyan időszak, hogy ne találkozzunk egy-egy gazdával, akik mindig barátságosan köszöntik a túrázókat. A körtúra végén két impozáns matuzsálemi korú tölgyfa mellett halad el az utunk, melyek a korábban itt állt Farkas-erdőnek őrzik az emlékét.
Megközelítés, útvonal
Oszkót 7361-számú úton kelet felé elhagyva 1 km után balra kavicsos útra letérünk. A kereszteződésben egy keresztet is találunk. Az autóval itt félre húzódva könnyen parkolhatunk.
Fedezd fel a környéket!
További látnivalók a környéken
Jeli arborétum
Közúton 15 perc autóútra található a Jeli arborétum. Jelölt turistaúton is megközelíthető az Oszkói szőlőhegyről. A rhododendronjairól híres varázskert immár lombkorona tanösvénnyel is várja a látogatóit. Legszebb pompájában, májusban, pünkösd környékén láthatjuk, amikor a rhododendronok virágoznak. Az igazi növénykülönlegességek mellet gazdag állatvilággal is találkozhatunk a kertben.