A gyalogtúra első szakaszán Magyarország történelmében tehetnek kirándulást vendégeink a Történelmi Emlékúton tett sétával. A történelmi Magyarország mértani közepén állított Malom-emlékművet elhagyva a Hármas-Körös árvízvédelmi töltése felé folytatódik az út.
A töltésre felérve Gyomaendrőd irányába sétálva balkéz felől már a Körös-Maros Nemzeti Park Körös-ártere kíséri utunk. A vasúti híd előtt érjük el a Halásztelki tanösvény indító tábláját. A tanösvény 3,5 kilométeres nyomvonalán kihelyezett tíz információs táblán keresztül ismerhetik meg vendégeink az egykori ártéri táj történetét és az itt élő növény- és állatvilágot.
Az árvízvédelmi töltésen továbbhaladva néhány kilométer megtétele után jutunk a Hármas-Körös két különösen szép, úgynevezett „szentély-típusú” holtágához az Aranyosi- és a Borza-holtágakhoz. Gyaloglás közben megcsodálhatjuk az ártéri erdő fáira felkúszó vadszőlők alkotta fátyoltársulást. A Körös-ártéren olyan ritka madaraink költenek mint a fekete gólya, vagy a rétisas. A túrán a szerencsésebbek meg is pillanthatják őket, de a tavaszi vonulás idején a halászsas is tiszteletét teszi e tájon és a folyó felett barna kányát és kabasólymot is láthatunk.
Szarvas felé egy újabb víztest, a Nagyfoki-holtág mellett sétálva érünk vissza a városba, ahol a személygépkocsival érkező vendégek a Vasút utcán juthatnak vissza a kiindulási pontra a leggyorsabban. Akik a kidolgozott túraútvonalat követik, azok Szarvas város nevezetességeinek egy részét érintve térnek vissza a kiindulási pontra. Akik tömegközlekedéssel érkeznek Szarvasra, azok választhatják a Mezőtúr-Szarvas között közlekedő vonatot is a városba való visszajutásra.