Alföldi Kéktúra a Körösök völgyében

Túrainfó

Az Országos Kékkör legfiatalabb útvonalának egyik szakaszán, a Hortobágy-Berettyó mentén, a mezőtúri hídtól Szarvasig, az árvízvédelmi töltésen tekerve fedezd fel az egykori folyómedrek által szabdalt tájat, az árteret, és figyeld meg a sok-sok vadmadarat szinte karnyújtásnyira. A túra a Mezőtúrt kettészelő Hortobágy-Berettyó folyónál indul, ahol a fokozottan védett kormos szerkők és fattyúszerkők fészkelő kolóniáinak mozgalmas életébe a folyóparti sétányról is bepillantást nyerhetsz.

A folyó gátján tekerve hamarosan a Hortobágy-Berettyó hármas-körösi betorkollásánál lévő Árvízkapuhoz érkezel. Innen tehetsz egy kitérőt a Peresi Tájházhoz, az első olyan hazai természetrajzi kiállításhoz, ahol nincsenek védett élőlényekből készült preparátumok. Az árvízkapunál jobbra fordulva a Hármas-Körös gátkoronáján haladj tovább Szarvas irányába, ahol utadat a körösi holtágrendszer három ékessége, a Harcsás-, a Túrtői- és a Halászteleki-holtág kíséri a mentett oldalon. Ennek a három holtágnak ismérve, hogy partvonaluk beépítetlen, ezért a tavasszal mézédes illattal virágzó vadszilvafa-ligeteik, nádirigóktól hangos érintetlen nádasaik az egykori kiterjedt vízivilág fontos menedékei.

Követve a gátkoronát a Mezőtúr–Szarvas között üzemelő komphoz érkezel, amivel rövidesen visszaérkezel Szarvasra.

Tájegység:
Körös-vidék
Nehézség:
Közepes
Túratípus:
Kerékpár
Táv:
20.5 km
Időigény:
1 óra

Megközelítés, útvonal

A fővárostól 150 km-re található Mezőtúr, amely a Budapest-Békéscsaba vasútvonalon, illetve a 4-es, majd a 46-os főút mentén közelíthető meg.

Tömegközlekedéssel:

Oda: Budapesttől Mezőtúrig vonattal vagy menetrend szerinti távolsági buszjárattal.

Vissza: Szarvastól mezőtúri átszállással Budapestig vonattal vagy menetrend szerinti távolsági buszjárattal.

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Peresi Tájház

Az Árvízkaputól nem messze található Peresi Tájházban az ország első olyan természetrajzi kiállítását rendezték be, ahol nincsenek védett élőlényekből készült preparátumok. A madarakat például egy 40 méter nagyságú színes grafikai falon ábrázolják. A szomszéd épületben lévő gépházban pedig eredetiben csodálhatod meg a múlt század technológiáját, a gőz hajtotta gépeket és a szivattyúkat.

Túri Fazekas Múzeum

A Túri Fazekas Múzeum Magyarország legnagyobb népi cserépedény közgyűjteménye. A jelenleg 8 ezernél valamivel több kerámiája európai szinten is a legnagyobbak közé tartozik. A régi és kortárs cserépedények, dokumentumok olyan kulturális értéket képviselnek, illetve olyan fontos szakmai adatbázist alkotnak, ami csak a legnagyobb hazai néprajzi gyűjteményekhez hasonlítható.

Körösvölgyi Állatpark

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság álltaparkjában a Kárpát-medencében egykor és napjainkban honos állatfajokkal találkozhatunk. Az Anna-liget parkjában egy 2100 méteres sétány mentén madár-röpdék, ragadozóházak, lekerített vizes élőhely, mókusház, 7000 literes akvárium, illetve nagy kifutók adnak otthont a több, mint 50 féle állatfaj sokszáz egyede számára.