Körös-vidék

Áttekintés

Tudtad?

  • A történelmi Magyarország földrajzi középpontja Szarvas.
  • Kákafoki-holtágnál hatalmas mocsári ciprusokkal is találkozhatsz.
  • 2023-ban a békési kastélyokat összekötő Weckheim-kerékpárút lett az Év Kerékpárútja.

 

 

 

Az Alföld rejtett kincse

A magyar vizek birodalma az Alföld eldugott szegletében húzódik. A fővárosból két óra alatt eljuthatsz a Körösök völgyébe, hogy akár kenuval fedezd fel a Fehér-, a Fekete-, a Kettős-, a Sebes-, a Hármas-Körös és a Hortobágy-Berettyó vadregényes vizeit, akár kerékpárral a kultúrtörténeti kincseket rejtő pusztákat vagy gyalog az ártéri erdők mélyét. A határokon átívelő Körösök völgye a Kárpát-medence egy rejtőzködő területe, amelyet egyedülálló természetvédelmi értékei, kulturális és szellemi sokszínűsége tesz kifejezetten izgalmassá. A Viharsarok különös csücskében magyarok, románok, szlovákok, svábok, cigányok és szerbek őrzik és örökítik tovább a mindennapok kulturális értékeit, hiedelemvilágát, népszokásait. A helyi fesztiválokon belekóstolhatsz a Körös-vidék sokszínű gasztronómiájába, legyen szó a híres csabai kolbászról, a haluskáról vagy a mezőberényi töltött káposztáról. Ha igazi kalandokat keresel, a Körösöknél a helyed! Sétáltál már naplementekor a szikes pusztákon? Tekertél már végtelen folyóparti töltéseken? Eveztél már tiszavirágzáskor? Gyere és próbáld ki!

TOP látnivalók

Békéscsabai evangélikus nagytemplom

Voltál már Közép-Európa legmagasabb evangélikus templomtornyában? Láttál már harang nélküli templomtornyot? Mindkettő a Békéscsabai Evangélikus Nagytemplom érdekessége, amelyet a 18. század végén építtetett Békéscsaba lakossága, és amelynek ma azért nincs egyetlen harangja sem, mert a világháborúban az összeset rekvirálták.

Tovább

Erzsébet ligeti lombkorona sétány és kilátó

Hagyd el a vizet és a földet, az Erzsébet ligeti lombkorona sétányon, akár a levegőbe is emelkedhetsz! Sétálj fel a fák körül tekergő több mint 1000 méter hosszú, különleges kialakítású tanösvény 15 méter magas kilátójára. Innen beleshetsz a lombkorona világba: fák és kis lakóik életét egyedi új technológiák és interaktív táblák hozzák közelebb a kicsikhez és a nagyokhoz is.

Tovább

Kígyósi tanösvény és kilátó

A Körös-vidék Hortobágyának is nevezik, ez Békés megye egykori folyóvölgyekkel, időszakos vízállásokkal szabdalt egyik legjelentősebb pusztai ősgyepterülete. Évezredek óta őrködő kunhalmai, egyedi természeti értékei, legelő szürkemarhacsordái, birkanyájai egy-egy alföldi naplementével válnak igazán páratlanná.

Tovább

Gyulai Almásy-kastély

Itt kezdődött minden! A Körös-völgyi kastélykorszak legrégebbi, több mint 250 éves kultúrtörténeti emlékének históriája évszázadokra előre meghatározta az egész táj sorsát. Nem csupán Erkel Ferenc, Munkácsy Mihály és az aradi vértanúk lebilincselő története hatja át a lenyűgöző épületegyüttes falait, de a főurak és a személyzet titkos életét is megismerheted egy interaktív kiállításon keresztül a gyulai Almásy-kastélyban!

Tovább

Körösvölgyi állatpark

A Kárpát-medence egykor és ma honos állatvilágának lakhelye. A Csáky-kastély egykori kertjében, az évszázados fákkal teli Anna-ligetben több mint 50 féle állatfajjal, állatsimogatóval, a Kölyök-zug játszótérrel, interaktív tanösvényelemekkel találkozhatsz. Többek között európai bölény, fakó keselyűk, jávorszarvas és európai szürke farkasok is élnek itt.

Tovább

Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpont

Ha túzok, akkor Dévaványa! Európa legnagyobb testtömegű röpképes madara a magyar puszta és a Körös-Maros Nemzeti Park emblematikus faja. A túzok neve mára összeforrt Dévaványa nevével, hiszen itt él Közép-Európa legerősebb állománya. Magyarországon testközelből csak itt találkozhatsz ezzel a különleges madárral.

Tovább

Ezt kóstold meg!

Haluska

A haluska, más nevén metélt tészta szlovák eredetű étel, elkészítésének hagyományát ma is őrzik a helyiek. Csak víz, liszt és só kell hozzá, többféle feltéttel, brindzával, kolbásszal, mákkal, dióval vagy akár káposztával tálalják. A haluska főzése helyigényes csapatmunka: a burgonya megpucolása, lereszelése, a tészta keverése és főzése is külön embert igényel. Készítsd el te is Békéscsabán, a félévszázados Frankó tanyán, a Haluskaházban!

Kapusznyika (káposztás lepény)

Endrőd gasztronómiai hagyományának fontos étele a káposztás lepény. Tartalmas levesek után fogyasztották, és megjelent az ünnepi étrendben is. Könnyű kalácstésztából készül, amelyet kelesztés után kisebb kupacokba adagolnak, kör alakúra nyújtják, fél oldalát párolt, ízesített káposztával töltik meg és félbehajtják. A töltelék kétféle ízesítéssel készül: sóval, cukorral és borssal vagy sóval, borssal. A lepénysütést a gyomaendrődi Szent Antal kenyérsütőház felvette a bemutató programjai közé is.

Szilvás gombóc

Ha egy kis édesre vágysz, próbáld ki a szilvás gombócot! Az étel lelke a puha tészta közepén a ringlószilvából, fahéjjal, szegfűszeggel készült gyümölcspüré. Ez az őszi Szarvasi Szilvanapok egyik kedvenc fogása. Az étel hagyományosan szarvasi csemegének számít, mivel a környékbeliek szívesen ültetnek szilvafát a kiskertjeikbe.