Kihívásokkal teli terepen a Pilisben
Túrainfó
Ezen a túrán aszfaltozott utat még messziről sem nagyon fogsz látni, úgyhogy készülj fel egy igazán izzasztó bringázásra! A szintkülönbség nem jelentős, de gyakorlatlanul nem ajánljuk, hogy nekivágj az egész táv teljesítésének. A zöld kerékpáros jelzésen indulj el Pilisszántóról, végig a Hosszú-hegy déli oldalában. Csobánkáig hol döngölt föld, hol zúzottköves út vár rád, autósoktól kevésbé kell tartanod. A Csobánka felett vezető gerinc páratlan kilátással ajándékoz majd meg, és pár száz méter után, a bezárt murvabánya katlanát is magad mögött hagyva megérkezel az Egri Csillagok forgatásához épített várromhoz, ami vadregényes környezetével igazi bakancslistás látnivaló. Visszafelé a már megismert szakaszon haladsz Csobánka határáig, majd a Hosszú-hegy lábát elérve a kék kerékpáros jelzést válaszd, ami északról fogja megkerülni a hegyet. Technikásabb szakasz vár itt rád, köves, sziklatörmelékes út nehezíti haladásod, nézelődésre csak akkor lesz lehetőséged, ha néha megpihensz. De érdemes persze áldozni erre is pár percet, mert háborítatlan csend és nyugalom vesz körül az erdő ölelésében. A Som-hegynél jobbra kanyarodik az út, itt erősebb emelkedők mentén haladsz el a szépen felújított Som-hegyi turistaház mellett és érinted a Dera-szurdok felső bejáratát, mielőtt Pilisszentkeresztre érkezel. A két falut összekötő közúton tudsz visszatérni Pilisszántóra.
Megközelítés, útvonal
Szikla Színház Parkoló
2095 Pilisszántó, Kossuth Lajos u. 159.
Fedezd fel a környéket!
További látnivalók a környéken
Dera-szurdok
Fedezd fel az óriások játszóterét! A nyáron is kellemesen hűvös szurdokban olyan érzésed támadhat, mintha óriások rendezték volna a terepet: kidőlt fák és összedobált sziklatömbök szegélyezik majd utadat, mely a terepviszonyok szerint hol a patakmeder egyik, hol másik oldalán halad. A szurdok hangulatát a patak felett átívelő, széles fahidak teszik vadregényessé, melyekről beláthatod a meder hosszabb-rövidebb szakaszait, bukdácsoló zúgóit és apró tavacskáit.
Csobánkai Szentkút-forrás
A Szentkút nem csupán egy forrás, hanem a Pilis egyik felszentelt helye is. A legenda szerint Szűz Mária 1842-ben mutatkozott meg itt egy pásztornak, ezután kezdték el használni a forrás vizét, majd a későbbiekben gyógyítóerőt társítottak hozzá. A forrás mellé kápolnát építettek, de helyet kapott itt egy lourdes-i barlang és a szerbek keresztje is. Csobánkáról a zöld jelzésen, könnyű sétával érhetjük el a Szentkutat.
Pilisszántói-kőfülke
A Pilisszántói-kőfülke egy csupán pár száz méteres kitérővel megközelíthető a túraútvonaladról, így mindenképp érdemes felkeresni. Ez az alig 22 méter mély, mészkőből kialakult barlang egyetlen nagy termével rengeteg régészeti és őslénytani leletet adott már nekünk. Előteréből csodálatos panoráma nyílik a Piliscsabai-medencére, valamint a Kevélyekre és a Hosszú-hegy vonulataira.
Orosdy-kastély
A gyönyörűen felújított kastélyépület jelenleg zarándokszálláshelyként működik. Az 1899-ben épült vadászkastély korában nagyon modernnek számított: saját áramfejlesztővel, telefonvonallal és vezetékes ivóvízzel (a közeli Trézsi-forrásból) látták el. Sajnos eredeti, szecessziós jegyeit, úgymint csodás erkélyeit, faragott díszeit és kovácsoltvas részleteit, a nehéz, háborús évek alatt elveszítette, emléküket már csak korabeli képek őrzik.