Túrainfó

Pilisszántóról indítsd a túrát és járd körbe a Pilis legmagasabb pontját! A maga 756 méteres magasságával a Pilis-tető a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontja, de ne riasszon meg ez a szám, mert túrádat eleve 400 méterrel a tengerszint felett kezded: Pilisszántó ugyanis ilyen magasan fekszik. A piros jelzés mentén hagyd el a falut, majd a következő csomópontnál kövesd a zöld jelzést, és hamarosan egy fantasztikus szerpentinen találod magad: fekvéséből adódóan már itt, a Grófi úton lélegzetelállító panoráma kísér. Ezt fejeli meg a Boldog Özséb-kilátóból eléd táruló látvány, hiszen a 360 fokos körteraszon semmi sem akadályozza a fenséges kilátást. Az elhagyott rakétabázist magad mögött hagyva aszfaltozott erdészeti úton sétálsz lefelé, míg el nem éred a piros keresztet, ahol jobbra kanyarodva a Vaskapu-völgybe ereszkedhetsz le. A keletnyugat irányban futó szurdokvölgy kijáratánál található a Mária-pad nevű pihenőhely, ahonnan már csak rövid ideig haladsz az erdőben, mert hamarosan kijutsz a Pilis alatti földekre, amiken keresztül visszajutsz Pilisszántó északi végébe.

Tájegység:
Pilis és Visegrádi-hegység
Nehézség:
Közepes
Túratípus:
Gyalogtúra
Táv:
12 km
Időigény:
3 óra

Megközelítés, útvonal

Szikla Színház Parkoló

Pilisszántó, Kossuth Lajos u. 159, 2095

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Vaskapu-szurdok és -sziklák

A Pilisre oly jellemző mészkőből alakult ki a látványos Vaskapu-sziklaegyüttes, amely a kifejezetten kaptatós, jelzetlen Vaskapu-szurdokon keresztül érhető el. Egy kisebb és egy nagyobb sziklaboltív található itt, melyek külön-külön is csodálatos természeti képződmények. A nagyobb, 15 méteres boltíven keresztül páratlan kilátás tárul eléd Dobogókő irányába. A sziklákra mászni tilos és életveszélyes!

Trézsi-forrás

Szeretet-forrásnak is nevezik ezt a valójában három forrást egyesítő kifolyást Pilisszántó felett, mely már az 1900-as években épült Orosdy-kastély vízellátását is biztosította. A forrás vize megszentelt, gyógyítóerőt is tulajdonítanak neki, nem meglepő hát, hogy iható vizét sokan keresik fel és viszik haza magukkal. Nevének eredetét homály fedi, a legenda szerint Mária Teréziát becézték ekképpen.

Orosdy-kastély

A gyönyörűen felújított kastélyépület jelenleg zarándokszálláshelyként működik. Az 1899-ben épült vadászkastély korában nagyon modernnek számított: saját áramfejlesztővel, telefonvonallal és vezetékes ivóvízzel (a közeli Trézsi-forrásból) látták el. Sajnos eredeti, szecessziós jegyeit, úgymint csodás erkélyeit, faragott díszeit és kovácsoltvas részleteit, a nehéz, háborús évek alatt elveszítette, emléküket már csak korabeli képek őrzik.