A Felső-Tisza-vidék felfedezése kerékpárral
Túrainfó
Útvonal: Kölcse–Sonkád–Tiszabecs–Tiszakóród–Szatmárcseke–Túristvándi–Kölcse
Kerékpártúránk a gyönyörű fa harangtornyáról híres Kölcse központjából indul. Innen áttekerünk a közeli Sonkádra, de még mielőtt a településre érkeznénk, utunk keresztezi a csodás vízi világot rejtő Öreg-Túr folyócskát. A falun átkelve 7,5 kilométert kell Tiszabecsre tekernünk, a főútról balra, egy játszótérnél térünk le, hogy elérjük a takaros kis települést. A legendás Tisza-túrák kiinduló bázisa Tiszabecs, hiszen itt lép be a Tisza Magyarország területére. A környék természeti szépségei visszaköszönnek Szabó Lőrinc Tücsökzene kötetben megjelent verseiben.
A következő falu Milota, amely hatalmas dióligeteiről nevezetes. A kézzel feltörhető héjú, M10-es, népszerű diófajta nevében az M a település kezdőbetűjére utal. A falu minden nyáron diófesztivált rendez, amelyeken különleges, dióból készült ételeket, italokat lehet megkóstolni. A következő község Tiszakóród, ahol megnézhetjük, ahogy a Túr a Tiszába ömlik a Nagybukónál. A vízesésszerű zsilip a folyó állandó vízszintjét biztosítja, ezenkívül kiváló vízitúra-megállóhely. Gyönyörű dióligeten át vezet az út a védműhöz, érdemes meglátogatni. Szatmárcseke a következő állomásunk, amely titokzatos, csónak alakú fejfáiról nevezetes. A temető közepén, egy kis dombon a Himnusz költőjének, Kölcsey Ferencnek a síremlékénél tehetjük tiszteletünket.
Hangulatos, szatmári tájon, alma- és szilvaligetek között tekerve érjük el túránk egyik legérdekesebb pontját, Túristvándi települését, amelynek kiemelt látnivalója a gyönyörű, fából készült vízimalom, amelynek három alulcsapós vízikereke egész Közép-Európában ritkaságszámba megy. A műemlék épületben ma már malomtörténeti múzeum működik. Túristvándiból keleti irányban, az Öreg-Túr folyását követve gurulhatunk vissza túránk kiindulópontjához, Kölcsére.
Megközelítés, útvonal
Kölcse, központ
Fedezd fel a környéket!
További látnivalók a környéken
Szatmárcsekei temető
Különleges formájú, csónak alakú, faragott fejfákat találunk Szatmárcseke református temetőjében. A csónak alak csak erre a tájra jellemző, eredete a mai napig nem tisztázott. Talán a túlvilágra tartó hajóút mondáját eleveníti fel ez a különleges népszokás. A faragott fejfák sokasága mellett elhaladva érjük el Kölcsey Ferenc fehér márvány, klasszicista stílusú síremlékét a szatmárcsekei református temetőben. A Himnusz költője a településen töltötte élete nagy részét, sírja a temető legmagasabb pontján áll.