Pilis és Visegrádi-hegység

Áttekintés

Tudtad?

  • Sokan vélik, hogy a Ferenczy-sziklánál, Dobogókő alatt található a Föld egyik szívcsakrája.
  • A magyar történelem során a Szent Koronát és a koronaékszereket többször őrizték a visegrádi Fellegvárban.
  • Az Esztergomi Bazilika a maga 100 méterével Magyarország legmagasabb egyházi épülete.

A folyó és a hegyek ölelésében

Meséket, legendákat, hősöket rejt a Pilis és a Visegrádi-hegység szurdokvölgyekkel, barlangokkal, kolostorromokkal, „sziklaszobrokkal” teli tája. Vulkánok emelték ki a hegyeket, és a Duna tört köztük utat évmilliókkal ezelőtt. A tűz és víz formálta táj évezredek óta csábítja az embert, hogy felfedezze. Ezért laktak a Pilis erdőiben a pálos szerzetesek, és építettek kolostorokat, amelynek romjait megtalálhatod Klastrompusztán vagy épp Pilisszentléleken. Mátyás királyt és udvarát is vonzotta a táj, ezért emelt fellegvárat Visegrádon, amelynek hegyét ma akár sílécen vagy épp drótkötél pályákon is meghódíthatod. Ha két keréken szereted járni a természetet, akkor a Duna-menti kerékpárút Budapestről Szentendrére, a Dunakanyar „ékszerdobozába” vezet, de ha komolyabb kihívásokra vágysz, a Pilis tükörsima erdei útjai lesznek a segítségedre. A térség szurdokvölgyei romantikus, beszélő neveikkel csábítanak: a Holdvilág-árok egy óriási játszótér, a Rám-szakadék egy igazi kalandpark. Pilisborosjenő határában kővé vált teve mozgatja meg a fantáziád, onnan kőhajításnyira pedig az Egri csillagok díszletvárában válhatsz Bornemissza Gergellyé vagy Vicuskává. A Spartacus ösvényen szarvasok nyomába lépsz, a Prédikálószék kilátásának látványa pedig arra fog csábítani, hogy újra és újra visszatérj ide. A meséket rejtő hegyek között éld át a saját meséd!

TOP látnivalók

Kisoroszi szigetcsúcs

A Dunakanyarra gyönyörű kilátást kínáló szabadstrandjáról és fűzfák alatt megbúvó táborhelyeiről híres szigetcsúcs a Szentendrei-sziget északi végén nyújtózik, Kisoroszi békés településén. A szárazföldi és vízi úton egyaránt megközelíthető partszakasz tökéletes helyszíne családi kirándulásoknak, romantikus sétáknak és aktívan eltöltött, kerékpáros vagy evezős napoknak is. Míg nyáron pezsgő élet fogad a sekély vizű, kavicsos parton, az év többi részében csendben élvezheted itt a természet közelségét.

Tovább

Prédikálószék-kilátó

A Prédikálószék nem véletlenül az egyik leglátogatottabb kirándulóhely a Visegrádi-hegységben. A 639 méter magas andezitcsúcsra épült kilátó klasszikus dunai panorámával várja a természetjárókat: jól kivehető innen a szemben az ég felé nyújtózó Szent Mihály-hegy alatt kanyarodó Duna és a visegrádi vár. Tiszta időben a Csóványos és a Nagy-Hideg-hegy vonulatain is megakadhat a szemünk, de különleges élményt nyújt egy-egy naplemente vagy a folyón úszó párafelhők látványa is!

Tovább
Fotó: csodalatosmagyarorszag.hu

Visegrádi fellegvár

A visegrádi Várhegy tetején úgy tündököl teljes pompájában a fellegvár, mint egykor királyaink fején a Szent Korona, melynek élethű másolatát most is megtekintheted a várban! Különlegesen pazar dunakanyari panorámája és történelmi jelentősége minden évszakban letaglóz. A várból érdemes a Salamon-toronynak is nevezett alsóváron keresztül visszatérned a városba, ahol megelevenedik a magyar királyság reneszánsz fénykora az élethűen rekonstruált királyi palotában.

Tovább

Leány-barlang, Legény-barlang

Kesztölc-Klastrompuszta mellett fedezheted fel a Pilis legszebb sziklaormait. Itt, a Csévi-szirtek oldalában egy teljes barlangrendszerre bukkanhatsz, aminek leglátványosabb üregei a Leány- és a Legény-barlang. Mindkét barlang látogatható, zegzugos részeiben érdemes elemlámpával körbenézni, hiszen látványos mészkőképződményeket csodálhatsz meg. A barlangok széles bejáratából pedig élvezd láblógatva a pazar kilátást Kesztölc és a Kétágú-hegy irányába!

Tovább

Rám-szakadék

A Rám-szakadék okkal tartozik az ország legismertebb kirándulóhelyei közé. A vulkanikus kőzetbe vágódott, lélegzetelállító szurdokvölgy mélysége több helyen meghaladja a 35 métert, míg szélessége helyenként a 3 métert sem éri el. A különleges sziklamedert természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható turistaútvonalaként emlegetik, ami miatt a Pilisi Parkerdő 2005-ben létrákkal és korlátokkal könnyítette meg a feljutást.

Tovább