Túrainfó

Az egykori Tokaj–Kassa–Tarnów királyi borút egy szakaszát teszed meg, amikor Tokaj-Hegyalja ikonikus településeit felfűzöd egy túrára. Abaújszántóról indulva, festői szépségű dombok között kanyarogva, fokozatosan simul ki a táj, és az erdőt is felváltják a lankákra kúszó ültetvények.

A túrát az abaújszántói helytörténeti gyűjtemény megismerésével érdemes kezdeni a Rákóczi-házban. Innen Tállya irányába indulj a főúton, amely mára egy viszonylag kis forgalmú úttá alakult. De a falu előtt le kell térj róla, mert a korábban nagy forgalmú utat elterelték mellette. Tállya ugyanis a „Magyarország legalápincézettebb települése” címmel büszkélkedhet, és ezt az értéket védeni kell az autóforgalomtól. Egyik borházában találod az Encsy kőzet- és ásványgyűjteményt, amely bizonyítéka annak, hogy a borvidék igazi aranybánya a szép kövek szerelmeseinek. A szőlővel ölelt falu központjában áll a Rákócziak kúriája. Az 1670-es években kora barokk stílusban épült ház ma szálláshely, de mindenképp megéri körbejárni, kívülről megcsodálni. Tállya Európa egyik mértani közepeként is ismert, amiről a főutcán állított Főnix szobor és az egyik zsákutcájában található, Tállyoló elnevezésű Hello Wood-installáció is megemlékezik. Tekerj át a településen, majd vedd az irányt a sváb nemzetiségű Rátkára, amelynek tájházától ritkán látsz ma takarosabbat.

Az izraelita emlékekben gazdag Mádra átvezető út menti dombon vonzza a tekintetedet a Padi-hegy oldalában a Padi Manó pillantása. Két hatalmas szemként simul a tájba a borvidék különleges épülete a Sauska birtokon. Jó lesz itt megpihenni egy pohár borral. Zárszónak pedig mindig érdemes valami különlegességet hagyni. Ez alkalommal Mád jelentse ezt: amellett, hogy gasztronómiai élményekkel csalogat, Europa Nostra-díjas zsinagógája igazi kuriózum. Állomásáról alig félórás vonatút visz vissza Abaújszántóra.

Tájegység:
Tokaj-Hegyalja és Bodrog völgye
Nehézség:
Könnyű
Túratípus:
Kerékpár
Táv:
14.5 km
Időigény:
1 óra

Megközelítés, útvonal

Kiindulópont: Abaújszántói Hely- és Bortörténeti Gyűjtemény, 3881 Abaújszántó, Béke út 42.

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Tokaj-Hegyalja szeme, Rátka

Szerényen, de meghatározó módon emelkedik ki Tokaj-Hegyalja lankái közül a Padi-hegy, ahonnan belátni Rátka és Mád környékét. A domboldalba süllyesztett két hatalmas kör a szigorúan vágott vonalaival a szemét nyitogató, ébredező Padi Manót jeleníti meg. Laposan pislog a rendezetten fésült szőlősorokra. Segíts neki pásztázni a tájat a birtoktulajdonos borászatának, a Sauskának nedűjével a kezedben.

Rákóczi-ház, Abaújszántó

A múzeumban helytörténeti gyűjtemény mutatja be Abaújszántó múltját, a térségben betöltött szerepét, híres szülötteit és hagyományait. A műemlék jellegű klasszicista épület nevét onnan kapta, hogy a település a Rákóczi-uradalomhoz tartozott, az épület pedig eredetileg hercegi pihenőhely volt. Jászai Pál történetíró és Kalocsay Kálmán eszperantista emlékszobája mellett különleges a csizmadia céh relikviákból nyílt kiállítás.

Encsy György Tokaj-Hegyalja Földtani Gyűjteménye, Tállya

Tokaj-Hegyalja és a Zempléni-hegység ásványait, kövületeit, illetve földtani ritkaságait mutatja be a gyűjtemény, amely az Encsy család 1749-ben épült gyönyörű, barokk stílusú, boltíves kapubejáratú borházában tekinthető meg.

Sváb Tájház, Rátka

A 200 éves parasztház és berendezése időutazásra hívogat. Rátka múltjába és a sváb hagyományokba enged betekintést.

Aranyosi-völgy

A Zempléni-hegység előhegyei között nyíló és a Hernád völgyébe csatlakozó Aranyos-völgy nagyon változatos tájképű védett terület, ami kedvelt a turisták körében. A 15 kilométer hosszan húzódó völgykatlan a „kádárok völgyének” nevezett Erdőbényét köti össze Abaújszántóval. A festői szépségű út mentén piknikhelyeket alakítottak ki padokkal, tűzrakóhelyekkel.

3+1 Hello Wood-szobor

Abaújszántón a Dekantáció, Tállyán a Tállyoló, Rátkán a Rátkakas és Mádon a Furmintvillám. Egy-egy Hello Wood-installáció a túra útvonalán, és négy abból a 11-ből, amelyet a borrégió hét településén állított fel 150 egyetemi hallgató és a hazai építészeti oktatás legjavát képviselő, díjnyertes építész 2017-ben. A helyi jellegzetességeket – az egyedülálló természeti adottságokat, a kulturális és épített örökségeket, az évszázados hagyományokat – figyelembe véve, a bor és az építészet kapcsolatára koncentrálva hozták létre a csodás alkotásokat. Keresd meg, fedezd fel sorra mindet!