A madárvilág nyomában kerékpárral a Fertő tó környékén

Túrainfó

A hatalmas Fertő-tó partján nagyon különleges vidéken járunk. Ez a madárvilág és nádasok birodalma, ahol sokkal közelebb kerülhetünk a természethez, ha kerékpárral fedezzük fel ezt a tájat. Ilyenkor a vadon befogad, a halkan suhanó bringákat egészen közel bevárják a madarak és a többi kerékpáros mellett arra is figyelnünk kell, hogy egy nyári lúd anyuka épp előttünk vezeti át a kerékpárúton a fiókáit.

A sekély Fertő-tó az erős párolgás miatt a Balatonnál 33-szor sósabb. Hatalmas víztükör, mely nagyon szeszélyes, partvonala folyamatosan változik. 100-120 évenként megesik, hogy kiszárad, de megtörtént, hogy Balaton méretűre duzzadt és öt falut elnyelt. Emellett ez Európa legnyugatibb sztyepptava és szikterülete – partjáról mégis látjuk a havas Schneeberg hatalmas csúcsait. E roppant változatos és kulturális, valamint természeti értékekben gazdag táj mindenképpen megéri az időt, amit felfedezésére fordítunk – ne siessünk, hanem szépen alaposan ismerjük meg egyedi arcát, különleges adottságait!

A kerékpártúra a Sopronhoz közeli Fertőrákosról indul. Ha itt járunk, akár még a túra előtti programként, semmiképp se hagyjuk ki a kőfejtő megtekintését, ahol nemcsak a különleges, Lajta-hegységről elnevezett lajtamészkő bányát nézhetjük meg, hanem a Sziklai benge tanösvényt is bejárhatjuk, ahonnan kiváló kilátás nyílik a Fertő tó irányába. Szőlőföldek és rétek között, megkapó látványt nyújtó úton biciklizünk Balf felé. A fürdőhelyre érkezve megkóstolhatjuk a Zsolnay Porcelánmanufaktúrában készült kútból folyó ásványvizet, majd a pár éve átadott kerékpárúton kerekezünk Hegykőre. Itt megebédelhetünk, majd folytathatjuk utunkat. A fertőszéplaki tájházak mellett elhaladva érkezünk meg a fertődi Esterházy-kastély parkjába. A „magyar Versailles” néven is emlegetett épület díszes szobáinak és termeinek megtekintése után megcsodálhatjuk a kastély környezetét.

Innen a Fertő–Hanság Nemzeti Park területén kerékpározva jutunk el Sarródra, a Kócsagvárhoz, amelynek lenyűgöző épülete a nemzeti park központja. Sarród után igazi pusztai hangulat fogad minket: szürkemarha- és bivalycsordák legelésznek mellettünk. A következő megálló Fertőújlak, ahol a szikes élőhelyek gazdag madárvilágával ismerkedhetünk meg. Tavak partján épült madármegfigyelő tornyok csábítanak megállásra, hogy onnan távcsővel szemügyre vehessük a ludakat, récéket, parti madarakat.

A falvakat és a kastély megzabolázott kertjét magunk mögött hagyva teljesen más vidéken kerekezünk, ahol mi csak vendégek vagyunk. Viselkedjük illendő vendégként és ne zavarjuk az itteni élővilágot azzal, hogy túlságosan közel megyünk a tavakhoz – a magaslesekből szemléljük a rengeteg madár látványos röptét, táplálkozási szokásait. Ez a háborgatáskerülés a költési időszakra különösen érvényes. Ha többet szeretnénk megtudni az itt élő, fokozottan védett madárfajokról, akkor vegyünk részt a Fertő-Hanság Nemzeti Park egyik vezetett programján, ahol avatott természetvédelmi szakemberek kalauzolnak el minket a szikesek és a nádasokkal ölelt tavak világában. Innen a már megismert útvonalon visszafelé tekerve érkezünk Fertőrákosra, túránk kiindulópontjához. Ha még maradt erőnk, nézzük meg az osztrák határ felé eső Mithrász-szentélyt, amely ókori misztériumok színhelye volt.

Tájegység:
Soproni-hegység és Fertő tó
Nehézség:
Közepes
Túratípus:
Kerékpár
Táv:
46 km
Időigény:
2.5 óra

Megközelítés, útvonal

Fertőrákos, kőfejtő, parkoló

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

Látnivalók a túra mentén

További látnivalók a környéken

Vasfüggöny Emlékhely

Hegykő határában az eredeti helyén láthatjuk, hogy milyen volt egykor a „vasfüggöny”, az Ausztriát és Magyarországot elválasztó határzár. Egy 40 méter hosszú szakasz szemlélteti a műszaki zár három korszakát, emellett tájékoztató táblák mutatják be a vasfüggöny történetét. A hely emléket állít azoknak, akik a határon sikeresen átszöktek, és azoknak is, akiket a szökési kísérlet közben elfogtak, megsebesítettek vagy agyonlőttek.