Túrainfó

A Vendvidék, avagy Rába-vidék gyönyörű kis falujából, Orfaluból indulunk útnak. A dombra felkaptatva régi gyümölcsösöket látunk, majd a dombtetőn mindjárt két érdekes helyszínt, a falu üde színfoltjait találjuk. Betérve a Vadvirág méhes- és füveskertbe a házigazdák kedvesen fogadnak minket. A kert, a gazdaság szinte kimeríthetetlen programokat és kikapcsolódási lehetőségeket kínál. Mézkóstolón, mesebeli sétán és még megszámlálhatatlan programon vehetünk részt. Az út másik oldalán találjuk a szlovén tájházat és a „Kis Triglav”-ot.

Ezután az erdő sűrűjébe vetjük be magunkat. Szebbnél szebb helyeket látunk séta közben. Lassan megérkezünk a magyar–szlovén határsávhoz. A határkövek között kedvünkre sétálhatunk. Micsoda szerencse és kiváltság, hiszen nem is olyan rég, a határőrizet idején ezt nem tehettük volna meg ilyen nyugodtan. Az erdei utat később felváltja az aszfaltozott út, melyen visszaérkezünk Orfalu településére. Takaros porták jelzik, hogy az itt élők milyen gondossággal figyelnek környezetükre, óvják és rendben tartják.

Utunk végéhez közeledve megtekinthetjük az 1823-ban fából épített szoknyás haranglábat vagy kipróbálhatjuk a Tűzlepke Ökoélménypark kínálta kalandösvényt. A túra végén üljünk le egy kellemes tea, szörp vagy egyéb étel elfogyasztására a teaházba.

A körtúrán rövid betekintést kaphatunk a Vendvidék természeti és kulturális sokszínűségébe. A környék felfedezését folytathatjuk a további kijelölt gyalogtúra-útvonalakat bejárva. A kicsiny Orfalu sok érdekességének, nevezetességének végigjárásához egy egész nap is kevés lesz.

Tájegység:
Őrség és Vendvidék
Nehézség:
Könnyű
Túratípus:
Gyalogtúra
Táv:
5 km
Időigény:
1.5 óra

Megközelítés, útvonal

Orfalu, Füveskert és Teaház

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Vendvidéki szórványtelepülések

A Vendvidék néprajzilag is önálló, sajátos kultúrát megőrző táj. A településszerkezete is egyedi képet mutat: itt az ún. szórványtelepülések jellemzők. Egy-egy ház külön áll a dombokon, körülötte helyezkednek el a szántók, a kaszálógyümölcsösök, a rétek, ez adja a táj mozaikos jellegét. A házak a birtok első tulajdonosáról kapták a nevüket. Ilyen szórványtelepülés-szerkezetet figyelhetünk meg Orfaluban is.

Hármashatárkő, Felsőszölnök

Érdemes Felsőszölnökről felgyalogolni a Hármashatárkőhöz, ahol Magyarország, Szlovénia és Ausztria találkozik. Pár méteren belül három ország területére léphetünk. A gúla alakú emlékkövet 1922-ben állították, majd a második világháború után, a vasfüggöny időszakában sokáig megközelíthetetlen volt. Ez egyben hazánk legnyugatibb pontja is.