Túrainfó

A számos műemléknek, például a Szent István király templomnak, a Simonyi-kastélynak és a 17. századi Jánossy-kastélynak is otthont adó Cserhátsurányból indulj el közúton, Cserháthaláp érintésével Terény irányába! A faluban megtekintheted az Orsósmagnó múzeum egyedülálló gyűjteményét. További érdekesség a Hunnia csipkemúzeum, amit szintén érdemes lehet megtekinteni. Szükség is van erre a pihenőre, hogy rákészülhess a hosszú és kitartó kaptatóra, ami a Sasbérc csúcsáig vár. A közútról a Szanda felé vezető úton, Kiskérpuszta felé térj le! A jó minőségű, viszont meredeken emelkedő erdei út egészen biztosan megizzaszt, amit a 469 méter magas hegytetőre épült kilátótorony melletti tisztáson lepihenve heverhetsz ki. A kilátó csak hétvégén és ünnepnapokon tart nyitva, így túrádat ehhez igazodva érdemes időzíteni, mert a fentről nyíló kilátást kár lenne kihagyni! A vadászházból átalakított kilátóból a Cserhát vadregényes, erdős dombjai és völgyei tárulnak a szemed elé, igazi mesebeli táj! Erdők, települések és festői mezők váltakoznak majd Bokor és kutasó irányában, miközben a dombról völgybe gurulsz, majd újra felfelé tekersz. A Kutasó utáni utolsó emelkedőtől viszont már csak egy kellemes gurulás vár a túra végéig, ahogy Herencsény érintésével gurulsz be Cserhátsurányba.

Tájegység:
Cserhát, Nógrádi Palócföld
Nehézség:
Nehéz
Túratípus:
Kerékpár
Táv:
37.5 km
Időigény:
2 óra

Megközelítés, útvonal

Terény elérhető közúton vagy buszjárattal

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Orsósmagnó múzeum

A múzeumban sok érdekes dolgot megtudhatsz az orsósmagnókról és az analóg hangrögzítés történetéről az Edison-féle fonográftól a szalagos stúdiómagnókig. A kiállítási anyag a megnyitás óta folyamatosan bővül, jelenleg csaknem ötszáz működő készülék tekinthető meg, melyek a világ 21 országából származnak. A világ legnagyobb orsósmagnó gyűjteménye nemcsak az eszközöket mutatja be, de olyan zenéket is, amelyek korhűen mutatják be ezek működését.

Szanda vára

A Cserhát egyik 500 méter felé emelkedő vulkáni csúcsán, a Szanda-hegyen állnak a középkori erősség csekély romjai. A tatárjárás után épített vár sokszor cserélt gazdát, a török végvári harcokban is több csatározás helyszíne volt. Az erődítményt a 16. században rombolták le, azóta omladoznak falai. A legjobb állapotban az öregtorony 8 méteres falcsonkja maradt meg. A Várhegyre azonban elsősorban nem a romok, hanem a varázslatos körpanoráma miatt érdemes felkapaszkodni!

Buják vára

Buják várának romjai az erdőben bújnak meg, egy hegy tetején, ahova csak jelöletlen ösvény vezet. A meglepő nagyságú romok elől a hegyet az elmúlt évszázadokban a természet szép lassan visszafoglalta, a falcsonkokat sűrűn szövik át a futónövények. A tatárjáráskor épült várat 1552-ben a török foglalta el, uralmuk emlékét egy mecset maradványa őrzi a falak között. A bástyák tetejéről szép kilátás nyílik a környező erdőkre.

Becskei sztúpa

A 2008-ban felavatott, kisméretű sztúpa meglepően jól olvad bele a cserháti tájba. A sztúpát a Gyémánt Út buddhista közösség építette a Becske melletti dombon, a közösség életében még ma is fontos szerepet játszik – többek között meditációs programoknak, kurzusoknak ad helyet. A Csiga-hegy tetején álló építményt a Petőfi Sándor utcából, rövid szerpentinösvényen közelítheted meg.