Ízelítő a Zöldútból körpanorámás várrommal és sztúpával
Túrainfó
A Cserhát Natúrpark Zöldútjának több száz kilométeres hálózata átszövi a Cserhát legszebb részeit. Az itt ismertetett túrán egy rövid, ám annál izgalmasabb szakaszát járhatod be, ízelítőt kapva a Cserhát utánozhatatlan arcából. Becskéről a Zöldút és az Országos Kéktúra jelzésein elindulva legelőn, akácosban és erdőben jutsz fel az andezitkőfejtő tájsebéhez, ami mellett elsétálva rövidesen megérkezel a Cserhát egyik legszebb vulkáni csúcsához, a kék romjelzésen elérhető Szandai-várhegyhez. A várhegyre egy rövid sziklás kaptatón mászhatsz fel, odafent a Cserhát legkiválóbb körpanorámája feledteti az emelkedő fáradalmait. A természetes oszlopokként sorakozó andezitsziklák tetejéről, a csekély romok mellől az Alföldtől a Felvidékig pásztázhatod a tájat. Ha a Szandaváralja települése felé vezető lejtőn megszomjazol, ejtsd útba a Mária-forrás búcsújáró helyét, és töltsd meg kulacsodat a friss forrásvízzel! A településről ismét a Zöldúton kaptatsz fel a gerincre, majd a kék kereszt jelzésen folytasd utadat! A visszaúton ne hagyd ki az ország legkisebb buddhista sztúpáját, a becskei Megvilágosodás Sztúpát sem, ahol a tipikus cserháti kilátást élvezve meditálhatsz hangulatos, szépen gondozott környezetben.
Megközelítés, útvonal
ecskén a faluközpontban, vagy a Sztúpához vezető Petőfi Sándor út végén parkolhatsz, de Balassagyarmat felől akár busszal is megközelítheted a települést.
Becske, Petőfi Sándor utca
Fedezd fel a környéket!
További látnivalók a környéken
Mária-forrás
A II. világháború előtt a Péter-hegyen volt egy népszerű búcsújáró hely, melynek a kőfejtés vetett véget. A hegyen található Péter-kútnál felállított keresztet megmentették a pusztulástól, és a közeli Mária-forrásnál állították fel. A helyiek csak Képecskének nevezik a helyet, ami helyi kezdeményezésre a közelmúltban megújult, így kulacsaidat kellemes erdei környezetben töltheted újra.
Szandaváralja tájház
A klasszikus palóc építészetet reprezentáló tájház a főút mentén található, ingyenesen látogatható bejelentkezéssel. A tájház a helyi értékek őrzésére jött létre közösségi összefogással, elsősorban a helyi népművészetet és mindennapi életet hivatott bemutatni.
Káponka, Buják
A több mint száz éve álló kis kápolna a Rákóczi út Kacsapart elnevezésű részén található. A benne elhelyezett Mária szobor különlegessége, hogy egyházi ünnepek alkalmával különböző, az ünnepnek megfelelő színű ruhákba öltöztetik.
Orsósmagnó múzeum, Terény
A múzeumban sok érdekes dolgot megtudhatsz az orsósmagnókról és az analóg hangrögzítés történetéről az Edison-féle fonográftól a szalagos stúdiómagnókig. A kiállítási anyag a megnyitás óta folyamatosan bővül, jelenleg csaknem ötszáz működő készülék tekinthető meg, melyek a világ 21 országából származnak. A világ legnagyobb orsósmagnó gyűjteménye nemcsak az eszközöket mutatja be, de olyan zenéket is, amelyek korhűen mutatják be ezek működését.
Sasbérci kilátó
A kizárólag hétvégén nyitva tartó kilátó akár gyalogosan, akár kerékpárral megközelíthető. A mesebeli kinézetű, bajor stílusban épült, eredetileg vadászháznak használt kilátó teraszáról körbepillantva a Cserhát erdős vidékében gyönyörködhetsz. A kilátó megközelíthető Szanda, Bokor, Terény és Buják irányából is.