Bringás kalandok a Bükkben: Miskolc és környékén

Túrainfó

Ha az emelkedők nem riasztanak meg, akkor egy nap alatt bringával a Bükk-vidék színét-javát bejárhatod. Az érintetlen erdő csendje maximálisan kárpótol a nehézségekért! A túrát gyakorlottabb kerékpárosoknak ajánljuk.

A Szinva patak mentén indulj nyugati irányba a kerékpárúton. A diósgyőri várból legurulva Lillafüred lesz az irány. Az út jó minőségű, de erősen emelkedik, hiszen 300 méter körüli tengerszint feletti magasságra ér fel. A gyönyörű Hámori-tavat és a Palotaszállót lehetetlen eltéveszteni, érdemes lehet a miskolci programokkal együtt egy teljes napot rászánnod.

Északnyugati irányba halad tovább az út, és hamarosan eléred az Újmassai őskohót, valamint a mellette lévő skanzent. A kohó után egy hosszú, hat kilométeres emelkedő következik, amely 750 méter magasba vezet fel. A bükkszentléleki elágazástól- az emelkedő tetejétől- rossz az út minősége, majdnem egészen Mályinkáig (kb. 6 kilométer), itt fokozott óvatossággal ereszkedj. A rossz útviszonyokért kárpótlásul viszont megdöbbentő csendet és valóban érintetlen erdőt kapsz ajándékba. Az erdei lejtmenet vége felé pedig a Begyeleg kilátó vár rád.

Ezután az út újra lakott településeken vezet keresztül (Mályinka, Dédestapolcsány), és az útminőség is rendben lesz végre. Dédestapolcsányon a Lázbérci-víztároló nyújt szép látványt. Érdemes ide időzítened egy kis pihenőt. Az víztároló tőszomszédságában tökéletes minőségű, autóktól háborítatlan út vezet Upponyba. Upponyból Borsodbóta-Sajómercse útvonalon, gyönyörű utakon éred el a túra végét, Putnokot. Innen vonattal utazhatsz vissza Miskolcra, vagy miskolci átszállással Budapestre. Arra számíts, hogy a vonaton nincsen külön kerékpárszállító kocsi, de tiltani nem tiltják, hogy felvidd a bringát. A túra opcionálisan folytatható az Aggteleki cseppkőbarlang felé.

A túraleírás a Flowcycle közreműködésével készült.

Tájegység:
Bükk
Nehézség:
Nehéz
Túratípus:
Kerékpár
Táv:
63.5 km
Időigény:
3 óra

Megközelítés, útvonal

Miskolc-Tiszai pályaudvar

Akár vonattal, akár autóval érkezünk, Budapestről nagyjából két óra alatt ott lehetünk a Miskolc-Tiszai pályaudvaron.

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Avas kilátó

Miskolc ikonikus jelképe 72 méter magas, és a kilátóteraszról csodás kilátás nyílik a környékre.

Kohászati Múzeum

A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum állandó kiállítása a magyar és az egyetemes vaskohászat fejlődéstörténetét mutatja be az ókortól a 20. század végéig. A tárlat Felsőhámorban, egy kétszázszáz éves műemléki épületben kapott otthont, és működő modellek, makettek, diorámák segítségével szemléletesen mutatja be a vasgyártás során alkalmazott technikákat.

Lillafüredi Anna mésztufa-barlang

Különlegessége, hogy nem a megszokott kemény, tengeri eredetű mészkőben jött létre, hanem mésztufában. A Szinva-patak által több ezer éve szállított mész különleges mésztufa-alakzatokat formált, többek között növényekre kövült csipkéket is. A zegzugos termek mennyezetéről mészbevonatú moszat- és mohafonalak finom rojtozatú, megkövesedett függönye csüng alá.

Anna-barlang

Az Anna-barlang egy mésztufabarlang és azért nagyon különleges, mert a Földön csak 6 hozzá hasonló barlang létezik. Ennek egyik oka, hogy a mésztufabarlangok általában nem látogathatók, külön engedély kell a belépéshez. Magyarország egyik egyedi, természeti értéke.

Cserép és keménycserép magángyűjtemény

Dédestapolcsány településén található Dr. Kiss Miklós Cserép és keménycserép magánygyűjteménye. Itt több mint 2000 cserép- és keménycserép edény lelhető fel. A gyűjtemény tartalmaz apátfalvi, hollóházi, telkibányai, miskolci, városlődi és farkaslyuki alkotásokat is. A hazai népi alkotások mellett, cseh és német területekről is láthatóak egy-egy darabok, a muzeális emlékek között.

Dédestapolcsány kézművesház

Előzetes bejelentkezéssel kipróbálható itt a „szátyva” (szövőszék) és a guzsaly, és a kenderfeldolgozás lépései is megismerhetők. De a felújított régi parasztház kiállítása bemutatja a patkolókovács műhelyét is, amelynek berendezései közül a lóbőr fujtató és az üllő szintén kézbe vehető.