Balatonfüred-Szőlős-Aszófő terepen

Túrainfó

Balatonfüredi indulással egy olyan hegyikerékpáros kört mutatunk be, mely során többször gyönyörködhetünk balatoni panorámában és hűs erdei utakon is haladunk. Nem túl nehéz terepen vezet az út és 26 kilométeres távjával a legtöbb bringás számára teljesíthető kihívás.

Balatonfüred fölött számtalan remek ösvényt találhatunk hegyikerékpározásra és mindig érdemes vissza-visszatekinteni, mert számtalan kilátópont is akad, ahonnan pazar rálátás nyílik a Tóra. Az erdei utakat a szőlők között vezető szórtkavicsos dózerutakkal kombinálhatjuk, melyek akár gravel bringával is teljesíthetők. Mi most egy olyan kört mutatunk be, amely több irányba könnyen kibővíthető, attól függően, hogy milyen településeket, nevezetességeket szeretnénk még meglátogatni.

A táv első harmadában nehezebb, köves lejtős szakasz is található, ezért mindenképpen ajánlott a mountain bike használata. Hegyikerékpáros tapasztalat és jó kondíció is szükséges a meredekebben emelkedő terepszakaszokhoz. Balatonfüredet elhagyva a 26-ból 17 kilométert haladunk terepen, majd az utolsó 6 kilométer könnyed levezetés nagyrészt kerékpárúton. Terepen kevés olyan hely van, ahol sokáig megmarad a sár, ezért szinte a teljes szezonban járható az útvonal.

Kiinduló és végpontunk több bringatúrához hasonlóan a Füredi Kemping fölötti parkoló, ahol nyáron is mindig akad szabad hely (és a füredi vasútállomásról is könnyen idetalálunk). Induláskor megtölthetjük kulacsunkat a kicsit fura ízű, de gyógyhatású forrásból. A körforgalomtól gyakorlatilag nyílegyenesen elindulunk az emelkedő felé Szerencsére az első két kilométer lankás, a meredek részig pont bemelegedhetnek a lábak. Nem tart sokáig a combos mászás, s miután véget ér, nem csak Balatonfüredtől búcsúzunk, hanem a szilárd útburkolattól is.

Hidegkút felé előbb széles szórtkavicsos úton tekerünk, folyamatosan hozzászokva a terephez, majd kétnyomos erdei út következik. Ha visszatekintünk, többször nyílik remek lehetőség lőni néhány fényképet háttérben a Balatonnal. Nyáron az erdei rész különösen jól esik majd, hiszen közel fél óra mászás után az árnyék aranyat ér. Hidegkút előtt egy plusz kitérő lehet a Noszlopy Gáspár kilátó, ahonnan még jobb a rálátás a Tóra, mint korábban a dózerútról.

Egy lankás lejtőt követően mielőtt beérnénk Hidegkútra, élesen balra fordít a GPS, majd nemsokára jobbra kell fordulni és helyenként meredek emelkedő következik egy kilométer hosszan. Az ezt követő meredek lejtő a tótvázsonyi műútig a túra legtechnikásabb része. Az ösvényben mély vízmosások is vannak, köves is, vagyis óvatosan jöjjenek le azok, akik kevésbé gyakorlottak terepen. Miután kereszteztük az aszfaltot, sokkal barátságosabbra vált a terep, közben egy ideig árnyékos, erdős részen haladunk, amíg újra meg nem közelítjük a műutat.

Innen egy szántóföld szélén jutunk el az újabb széles szórtkavicsos szakaszig, ami tulajdonképpen levisz a szőlőföldeken keresztül Balatonszőlősig. Mielőtt megkezdenénk a meredekebb ereszkedést, a túra legszebb panorámája tárul elénk a Balatonnal és a félszigettel. Lefelé a sodrós kanyarokban legyünk óvatosak, nagyobb sebességgel a szórtkavicson nagyon könnyű megcsúszni. Mielőtt a hosszú, egyenes lankás lejtőn begurulnánk Balatonszőlősre, lehetőségünk van elfordulni balra és feltekerni a Papok Borozójához, ahol csodás lakoma és borok várhatnak ránk, ha túra közben szeretnénk megebédelni.

Jó ebédet Balatonszőlősön is fogyaszthatunk, a Szőlősi Kocsmában, ehhez csak kicsit kell tovább mennünk a falu központja felé a GPX fájlon szereplő körhöz képest. Szőlős után Aszófőig széles dózerúton megyünk tovább, ezek az utak simán tekerhetők gravel bike nyergében is. Aszófőre beérve kerékpárútra váltunk és innen pofonegyszerű a tájékozódás, nem nagyon kell ránézni a GPS-re Balatonfüredig.

Aszófő után egy kilométerre Füred felé a 71-es túloldalán található a híres Halsütő, ahol sokféle hal és egyéb frissensült közül választhatunk természetesen sültkrumplival, uborkával stb. klasszikus balatoni hangulattal. Közeledve a túra végéhez itt már nem kell azért aggódni, hogy nehezünkre esik majd a hátra lévő táv. Persze aki hosszabb távot szeretne tekerni, dönthet úgy, hogy a bringaútról lekanyarodik Sajkod felé és terepen fedezi fel a Tihanyi-félszigetet, de könnyedebb, aszfaltos hurok is adja magát, ha később, a kerékpárúton kanyarodik jobbra Tihany központja felé.

Nyári szezonban Tihany és Füred környékén a bringaúton hatalmas a forgalom ezért legyen mindenki türelmes és óvatos, ez nem az a pont, ahol érdemes szabadjára ereszteni a „lóerőket”. A túra végeztével természetesen Balatonfüred is kínál számtalan lehetőséget ebédelni, fagyizni, egyéb programokat megvalósítani.

Tájegység:
Balaton-felvidék
Nehézség:
Közepes
Túratípus:
Kerékpár
Táv:
26 km
Időigény:
1.5 óra

Megközelítés, útvonal

Balatonfüred

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Jókai-kilátó

A 317 méter magas, Tamás-hegyen álló, háromszintes kilátóból lélegzetelállító kilátás tárul eléd. Magad előtt láthatod Balatonfüred háztetőit, a végtelennek tűnő Balatont és a Tihanyi-félszigetet. A kilátó lépcsője meredek, legyél óvatos, főleg lefelé.

Krisztus Király-templom

A római katolikus templom 1927-ben épült vörös kőből, innen a Vörös templom elnevezés is. A neoromán épület Balatonfüred egyik meghatározó jelképe. 40 méter hosszú, 20 méter széles, két jellegzetes tornya pedig 35 méter magas. Oltárképe az utolsó vacsorát ábrázolja, a festett üvegablakok miatt is érdemes betérni az épületbe. Hangversenyeknek, koncerteknek ad otthont a templom.