A horgászok paradicsomától a zarándokok forrásáig

Túrainfó

Folyamatosan hullámzik majd alattad az út: fel és le tekersz a kerékpárral apróbb emelkedőkön és lejtőkön, miközben a nógrádiak kedvenc horgásztavától eljutsz az egyik legszebb és legnevezetesebb keresztény zarándokhelyre, Szentkútra. Ami nem csak erről híres. Itt találod a különleges remetelakokat, amelyek bejáratait több méter magasságban vájták a sziklába. Valamint itt láthatod azt a képződményt, amit a helyiek patkónyomnak tulajdonítanak. Mégpedig a legenda szerint Szent László lova hagyta itt a kőzetben, amikor ezen a helyen ugratott át a szakadék felett az ellenségei elől menekülő lovagkirály.

Mielőtt megteszed körtúrád második felét, töltsd meg kulacsodat az itt fakadó forrás vizével. Most felfrissít, később pedig jól jön majd az úton.

Balról kerülve a Maconka tavat, rálátsz a hatalmas víztükörre. Elérve Bátonyterenyét, a települést átszelő főút melletti utcán jutsz ki a városból. Közúton tekersz egészen Szupatakig, majd délnyugatnak fordulva tisztásokon és erdőkön át visz az utad Szentkútra. Innen pedig Kányástelepre ér. De ez már aszfaltút.

A Mátraverebélyre tett kitérő után utad keresztezi a főutat, így át kell kelned az aluljáróján, ami Nagybátonyban ér a felszínre. Kis maconkai tekergés után kipihenheted a kalandos és látnivalókkal teli utadat a tó partján.

 

Tájegység:
Nógrádi Palócföld
Nehézség:
Könnyű
Túratípus:
Kerékpár
Táv:
23.5 km
Időigény:
1 óra

Megközelítés, útvonal

Maconkai-víztározó- Bátonyterenye, 2409, 3070

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Szentkút forrásai

Vizének gyógyító hatásához már a középkorban is legendák fűződtek. A hagyomány szerint 1091-92-ben az ellenség elől menekülve Szent László király egy szakadék fölé érve lovával átugratta azt, és akkor fakadt itt az első forrás. A Mária-forráshoz egy rövid, kanyargós, szűk kanyon vezet.

Remetebarlangok

A mai kegytemplom fölötti Meszes-tető déli oldalában találod a lyukakat. Ezekben a puha üledékes kőzetekbe vájt barlanglakásokban a 13. és 18. század között remeték éltek.