Mátra

Áttekintés

  • A Mátra egy hatalmas összefüggő hegygerinc, melyen a Kéktúra végig is vezet.
  • A Mátra egykor vulkánok földje volt, sok helyen láthatsz ilyen érdekes texturájú kőzetet.
  • A Sástó-kilátó valójában egy olajfúrótorony. Eredetileg Szolnok környékén építették volna fel, de kilátó lett belőle a Mátrában.

Magasan a legjobb minden évszakban

A Mátra mindig is egyet jelentett az aktív turizmussal, kirándulásokkal, sportokkal az év minden szakában. Itt található Magyarország legmagasabb hegycsúcsa és egyik leglátogatottabb pontja, a Kékestető (1014 m), valamint hazánk harmadik legmagasabb hegycsúcsa, a Galyatető (965 m) is.
Legyen szó természetjárásról, kerékpározásról, extrém sportokról vagy kulturális kalandozásról, borokról és gasztronómiai barangolásról, a Mátra mindent megad. Télen is legalább annyi kalandot tartogat, mint máskor: a lenyűgöző hegyvidék síelni, szánkózni, korcsolyázni, túrázni hív. A Mátra vonulatain számtalan csúcs és kilátó vár, többről az Alföldtől a Tátráig ellátni. Vágj neki, nézz körül az ország tetejéről, nem fogsz csalódni, és visszajáró felfedező leszel!

TOP látnivalók

Kékestető

Az ország legmagasabb pontja kihagyhatatlan a mátrai bakancslistádról! Gyönyörű panorámájával és friss, magaslati levegőjével, a TV-torony kilátóval, sípályájával a túrázók kedvelt célpontja, a legendás Országos Kéktúra útvonal része. Kékestető 1963 óta hivatalosan is klimatikus gyógyhely.

Tovább

Ilona-völgyi vízesés

Csodáld meg Magyarország legmagasabb természetes vízesését! A 10 méter magas vízesés, amely hóolvadás vagy nagyobb csapadék után a leglátványosabb, ideális kirándulási célpont felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt, egyben az Ilona-patak mentén kialakított tanösvény végállomása is.

Tovább

Mátravasút

A kisvasút közel száz éve kanyarog a Mátra vadregényes tájain. Gyöngyösről indulva két vonal közül választhatsz: a rövidebb szárny vonata a környék fő turistaútjainak kiindulópontjában fekvő Mátrafüredre zötyög, nyitott kocsijaiban kerékpár is szállítható. A hosszabb, Szalajka-házhoz vezető szárny igazán vadregényes 50 perces utazást kínál, végállomásáról indulva pedig kiváló erdei túracélpontokat találsz.

Tovább

Siroki vár

A Bükk és a Mátra határán, a Tarna patak mellett áll a Siroki vár, az ország egyetlen barlangvára. Innen nemcsak elképesztő panoráma tárul eléd a hegyvonulatokra, de még a török hódoltságot bemutató kiállítást is megnézheted. A várat a szomszédságában lévő, helyi legendákkal övezett Barát és Apáca sziklákról és a Törökasztalról is megcsodálhatod.

Tovább

Tarnaszentmáriai Sarlós Boldogasszony templom

Látogass el az ország legrégebbi, ma is működő templomába! A tarnaszentmáriai templom a X-XI. század fordulóján épülhetett, szorosan köthető az Aba nemzetséghez. Nincs állandó nyitvatartása, ám ha felhívod a templomajtón lévő telefonszámok egyikét, a barátságos helybéliek kinyitják a templomot, ha arra jársz!

Tovább

Ezt kóstold meg!

Palócleves

Ami a zenében a népies műdal, az a gasztronómiában a palócleves – csak jobb. Bár az ételnek semmi köze a palócokhoz, de az újkori történelem során az elnevezése miatt mégiscsak a tájegységhez kötődött. Az eredetileg ürühúsból, burgonyával és zöldbabbal készült paprikás, tejfölös, kapros levest Gundel János készítette 1892-ben a „Nagy palóc”, Mikszáth Kálmán tiszteletére. Ez a leves finom és laktató, ma pedig már számos étterem étlapján szerepel.

Sztrapacska

A palóc tájegység egyik jellegzetes étele a sztrapacska. Fő alapanyaga a burgonya, tésztája leginkább a nokedlihez hasonlít azzal a lényegi különbséggel, hogy reszelt nyers burgonyát is tartalmaz. A sztrapacskát juhtúróval, tehéntúróval és káposztával, sőt savanyított káposztával is készítik. Előre megpirított szalonna és lilahagyma koronázza meg ezt az isteni ételt! Önmagában is megállja a helyét, de köretként, pörköltek mellé is előszeretettel fogyasztják.