Bükk
Áttekintés
- A Lillafüredi Állami Erdei Vasúttal átélheted, ahogy a városból átgurulsz a természet mélyére.
- A Bükkben található az ország legtöbb 900 méter feletti hegycsúcsa, melyeket a Bükk 900 teljesítménytúrán végig is járhatsz.
- A Bükk az egyetlen hegység, ahol az Év Kilátója és az Év Turistaháza nyertesei túratávra vannak egymástól.
Bükk – hegyre fel, barlangba le
A Bükk varázslatos karsztvidékünk. Az ország legnagyobb összefüggő – közel 40 000 hektáros – erdőterülete, amely számos gyalogos és kerékpáros útvonallal, valamint kiépített és kiépítetlen barlangokkal csalogatja a természetjárókat. Meglátogathatsz kisebb-nagyobb ősemberbarlangokat, vagy a mélyben hosszan barangolhatsz a hatalmas, cseppkövekben gazdag, gyógyhatású termekben és járatokban.
A Bükk persze a felszínen is bőségesen kínál élményeket és látnivalókat geológiai képződményeivel, sebes folyású, zuhatagos patakjaival, kolostoraival és várromjaival. Az erdőket és réteket járva már messziről csalogatnak a hegység fehér sziklaormai. Élesen meredek völgyek szelik keresztül-kasul a zöld lombpaplan alatt húzódó hegyvonulatot. Hallottál már ördögszántásról, víznyelőkről, töbrökről, búvópatakokról, forrásbarlangokról vagy vakvölgyekről? Mire a Bükköt bejárod, a kisujjadban lesz az összes tudás róluk.
Fedezd fel a környéket!
Válassz programtervet!
TOP látnivalók
Istállós-kő
958 méteres magasságával a Bükk-vidék második legmagasabb pontja. Oldalában, a Szalajka-völgy felett nyílik az ország leglátogatottabb ősemberbarlangja, az Istállóskői-barlang. Hatalmas, háromszög alakú bejárata egy földtani törésvonal mentén jött létre. Egyetlen, tágas tere 57 méter hosszan nyúlik be a föld mélyére, ahol a régészek neandervölgyi és cro-magnoni emberek leleteit tárták fel.
TovábbPalotaszálló és a Hámori-tó
A tündérmesébe illő lillafüredi kastélyszálló alatti csónakázó tó a Szinva és a Garadna patakok felduzzasztásával jött létre. Ebben a festői környezetben sétányok sokasága vár felfedezésre, hiszen Lillafüred a Szent István-cseppkőbarlanggal, az Anna-mésztufabarlanggal és a Fehér-kő-lápával eleve egy természet alkotta élménypark, amire az ember csak rásegített, amikor a felszínen megépítette a függőkertet, a kálvária utat, a libegőt, a kalandparkot és a kisvonatot.
TovábbSzomolya kaptárkövei
Az egész Bükkalján előfordulnak többnyire kúp alakú kőtornyok, amelyek oldalaiba a letűnt korok emberei rejtélyes fülkéket faragtak. A búbos kemencéhez hasonlító, tagolt vulkanikus sziklacsoport 20 millió évvel ezelőtt keletkezett Szomolya határában, a fülkék viszont emberi kezek nyomait őrzik. A tufakúpok körül futó négy kilométeres tanösvény legnagyobb, legkarakteresebb és legimpozánsabb kaptárköve a Királyszéke. A természeti látványosságot 2016-ban a hungarikumok közé választották.
TovábbBél-kő
A természet és a kultúra különleges harmóniája jellemzi ezt a vidéket. Nyugalmával csalogat a ciszterciek egyetlen épen megmaradt apátsági temploma, valamint a cementgyártás során legyalult Bélkő-hegy a lépcsőzetes, fehér sziklasoraival és a sziklás hegyoldal alatt békésen elterülő Gyári-tó (Lak-völgyi tó). A teraszos kialakítású bánya tetején egy kilátópont vár lélegzetelállító panorámával.
TovábbFazola-kohó
A Garadna-patak festői völgye őrizte meg hazánk egyetlen kohóipari műemlékét, a Fazola-kohót, más néven őskohót. Története a 18. századra nyúlik vissza. A faszéntüzelésű nagyolvasztó mellett áll a Massa Múzeum és egy rekonstruált műemlék vasverő. Az őskohó igazi ritkaság, mivel csak három hasonló ipari emlék található Európában. Az újmassai látnivalónál a Lillafüredi Állami Erdei Vasút is megáll.
TovábbEzt kóstold meg!
Szomolyai fekete cseresznyés rétes
Szomolyán érik csak az igazán ropogós magyar cseresznye! A kicsi, szív alakú, sötétvörös és keményhúsú gyümölcs a szőlőtőkék szomszédságában, a hegyoldalon, szikrázó napsütésben érik mézédessé. Ez a hungarikum igazi kedvenced lesz; legfőképp, ha „kőttes” töltelékeként kerül tányérodra. A szomolyai fekete cseresznyés rétes ugyanis nevével ellentétben kelt tésztába rejti ezt a maga természetességében is édes gyümölcsöt.
Knédli
A szlovák gőzölt kenyérke könnyű, buborékos tésztájával talán azért született, hogy a húsok szaftját és vadasok mártását magába szívja. Egy igazi különc: bár a tésztája tojásostejes kelt kalácstészta, mégis köretként eszik szószos ételekhez. Már az elkészítése is különleges: forró gőz felett, konyharuhában párolják, majd szeletelve tálalják a húshoz – a Bükk vidékén leginkább a vadashoz.
Bükkszentkereszti gombaleves
A generációkon át öröklődő gombaleves jó eséllyel az első kanál után a kedvenced lesz. A hagyomány szerint csak karácsonykor készítik a bükkszentkeresztiek, de különlegességként gyakran kerül a vendégek asztalára. Pikáns ízét a szentmihályi és a tinóru gomba, valamint a házi kolbász adja. Tálalhatják gerslivel is, hogy kiadósabb legyen. Ha pedig ki szeretnéd próbálni a korhelyes változatot, hordós káposztával gazdagítva kérd.