Bakony
Áttekintés
- A Bakony egy igazi „dinotermő” vidék. Több dinoszaurusz maradványait is megtalálták itt.
- Több betyár húzta meg magát itt a számtalan barlangban, melyekből sok erre utaló nevet is visel.
- A víz szurdokokat hagyott maga után az évezredek során, ezeket remek kirándulásokon fedezheted fel.
A betyárok bő birodalma
A Bakonyt fenséges erdők, vadregényes szurdokok, legendákat ihlető kövek és csodálatos fekvésű hegyi legelők tarkítják. A bükkerdők lombja, mint egy természetes és hűs templom boltozata borul föléd a forró nyári napokon.
Viszont az égig érő fák, az árnyas lombsátrak nemcsak a pihenni vágyókat, hanem a kihívásokat kedvelőket is várják. Hatalmas sziklafalakra mászhatsz fel vasalt utakon Cseszneken és a Cuha-völgyben. Mély szurdokvölgyekben kanyarog a Gaja-patak és a Cuhapatak, amelyeket túraútvonalakon szelhetsz át. Római-fürdő, Remetebarlang, Gyilkos-tó… csupa legenda, múlt ködébe vesző történetek várják, hogy megfejtsd őket, feltárd a sötét erdők mélyét.
TOP látnivalók
Zirci ciszterci apátság
Látogass el a Bakony legszebb barokk templomába a zirci ciszterci apátságba, amely hazánk ciszterci rendjének központja. Az épület angolkert stílusban létesült parkjában minden évszakban kellemes és üdítő a séta. Tavasszal a virágok, nyáron az ezernyi zöld színárnyalat, ősszel a színpompás levelek, télen pedig a csendes álomba merült kert varázsol el, ha idelátogatsz. A növények nevét kis táblácskák ismertetik.
TovábbRómai-fürdő
A Bakony egyik legszebb szurdoka a Gaja-patak Bakonynána és Jásd közötti áttörése. A lezúduló víz a sziklafalak aljába medencéket vágott, amelyek állítólag már a rómaiak idejében is fürdőhelyül szolgáltak, így innen kapta a Római fürdő elnevezést. Csapadékos időszakban tajtékzó vízeséseket láthatsz erre, szárazabb időben viszont jóval szelídebben folyik le a patak a függőleges sziklafalak alkotta szorosban, majd játékosan megy tovább a mohás kőrengetegen. Télen pedig, amikor a víz megfagy, igazi csodavilággá válik a környék.
TovábbHubertlaki-tó
A Bakony mélyén, bükkösök ölelte kis völgyben bújik meg a tiszta vizű tavacska, amely a Hamuházi-séd patak felduzzasztásával alakították ki, eredetileg vaditatónak készült. Víztükrét ugyanúgy, mint az erdélyi Gyilkos-tónál, facsonkok törik meg, köznyelvi elnevezése erre utal. Mivel a tó tükre megkettőzi a bakonyi erdőrengeteg zöld lombkoronáit és a kék égen úszó felhőket, ezért keresve sem találhatnál varázslatosabb úticélt egy Bakonybél környéki kiránduláshoz.
TovábbÚrkúti-őskarszt Természetvédelmi Terület
Úrkút határában található ez az egykori régi mangánérc-bányászat során feltárult őskarsztos terület, amely nemcsak egy földtani csoda, hanem rendkívül látványos is, hiszen a lélegzetelállító katlanrendszert nyáron buja, árnyékot adó növényzet tarkítja. A Csárda-hegyi őskarszton egy izgalmas tanösvény vezet végig, nemcsak a katlan peremén, hanem korláttal ellátott falépcsőkön a völgy mélyébe is.
TovábbCseszneki vár
A több mint 700 éves cseszneki vár pont olyan, mint amilyeneket a mesekönyvekben is láthatsz: erdőből kiemelkedő sziklaszirten magasodó bástyák és kőfalak, amelyek látványa minden irányból rabul ejt. Bentről, a várból pedig minden irányban pazar szépségű panoráma tárul eléd a Bakonyra. Titkos tipp: a várlátogatás mellett jó program lehet az ország első vasalt sziklamászó (via ferrata) útjainak felfedezése, amelyet a legegyszerűbben a közeli Kőmosó-szurdokból közelíthetsz meg.
Tovább