Őrség és Vendvidék
Áttekintés
Tudtad?
- Az Őrség az egyetlen hazai táj, ami máig őrzi a nevében a térség korábbi feladatát, ugyanis a honfoglaló magyarok a nyugati kapu védelmére őrállókat telepítettek, innen ered a táj neve.
- Ezen a vidéken a fazekosokat gerencséreknek hívták.
- Az Őrség zöld aranynak nevezett tökmagolajat, a térség jellegzetes terményéből a tökből készítik.
Őrség és Vendvidék: a bringások paradicsoma
Az Őrség Magyarország egyik legvarázslatosabb tájegység apró dombocskáival, sűrű erdőivel, romantikus parasztházaival, picurka tavaival és vendégszerető lakóival. Ha aktívan pihennél, távol a város zajától, az Őrség és a Vendvidék maga a paradicsom. Magyarország nyugati, az osztrák és a szlovén határ által körbefogott, eldugott kis szeglete azonnal a szívébe fogad, és te is könnyen a szívedbe zárod majd. Ha szereted a természetet, akkor itt biztosan önmagadra találsz. Ezen a vidéken múlt és jelen egymásba ér: bármerre indulsz, sok száz éves műemlékekbe botlasz, a hagyományokat pedig ma is értékként, elevenen őrzik az itt élők. Fedezd fel, milyen élményeket tartogat az Őrség! Ezen a tájon nincsenek nagy távolságok, az apró falvak csak pár kilométerre fekszenek egymástól, így ez ideális helyszín, hogy kerékpárra pattanva vagy akár gyalogosan járd be és kóstold végig a tájat. A hajdinás vargányalevest és a csutris rétest semmiképpen se hagyd ki! Az Őrség könnyű, kis forgalmú útjai kiválóan alkalmasak arra, hogy az egész család együtt kerékpározhasson! Ha évek óta tervezel egy bringatúrát, de még nem mertél belevágni, akkor pattanj nyeregbe itt, és nem fogsz csalódni!
TOP látnivalók
Őrségi Népi Műemlékegyüttes
Őrségi Népi Műemlékegyüttes, Az Őrség egyik ékköve Szalafő. Az egyik szegletében, Pityerszeren álló múzeumfalu fehérre meszelt házai és régi használati tárgyai segítenek elképzelni, hogyan élhettek egykor az őrségiek. A skanzenhez népi játszóház, játszótér, tanösvény, szatócsbolt tartozik, szomszédságában bölények és vadlovak legelésznek.
TovábbKétvölgyi-kilátó
Közel az osztrák és szlovén határhoz, a Rába völgyétől délre fekszik a csodaszép, lankás Vendvidék. Közepén magasodik a kétvölgyi Büricza-kilátó, ahova felmászva csodálatos panorámában gyönyörködhetsz: egyszerre három ország dombjai hullámoznak előtted, háttérben az Alpokkal.
TovábbVadása-tó
Gyönyörű látvány, ahogy a Vadása-tó kristálytiszta vizében megkettőződik a tavat körbeölelő, zöld lombú erdő. Piknikezz egyet a parton, vagy járd körbe a tavat a kb. 3 kilométeres Rókalyuk turistaösvény tábláit követve. Felfrissülnél a hőségben? A tó délkeleti oldalán nyaranként népszerű strand üzemel.
TovábbSzentháromság-templom, Velemér
Az erdő tövében, egy faluszéli dombon áll a híres őrségi „fények temploma”. Az eldugott kis épület kifelé egyszerű képet mutat, belül viszont varázslatokat rejt. A 700 éves templom falfreskóit úgy alkotta meg a középkori festőmester, hogy a napfény jeles alkalmakkor az adott naphoz kötődő képek jelentőségteljes részleteire essen. A festményeket a reformáció korában lemeszelték, a festék alól csak a 20. század második felében kerültek elő.
TovábbPankaszi szoknyás harangláb
A 250 éves, gyönyörű zsúpfedeles harangláb az Őrség egyik szimbóluma. A falu egyik dombján áll, zöldellő fák és lakóházak szomszédságában. Az Őrségre jellemző különálló harangtornyok közül a pankaszi a legszebb és a legrégebbi is. Nem messze tőle egy felújított kovácsműhelyet is megnézhetsz.
TovábbEzt kóstold meg!
„Hőkkönsütt” perec
Hamisítatlan őrségi finomság a hőkkönsütt perec. Nevét onnan kapta, hogy „hőkövön”, azaz forró kövön kell kisütni. Az Őrség természeti adottságainak megfelelően gabonatermő vidéknek számított, ahol a legfontosabb táplálék a kenyér volt. A kemencébe vetett kenyerek mellé szívesen tettek kelt – „kőtt” – tésztából készült, két szálból font, középen lyukas perecetégi rétes a tökös-mákos ízesítésű.
Hajdinás vargányaleves
A tájegység egyik jellegzetes ételkülönlegessége a hajdina és a vargánya párosításából születő feledhetetlen ízű leves. Egyik fő összetevője, a hajdina – amit „pogány gabonának” is neveztek – az őrségi emberek számára fontos kásanövény volt, az erdőben szezonálisan megtalálható gombafajtákkal pedig szívesen tették változatossá a mindennapi ételeket.
Dödölle
A dödölle az Őrség egyik legkedveltebb tájjellegű étele. Más néven és kissé eltérő formában, de Magyarország más tájegységein is megtalálható. Régen a szegények eledelének is nevezték ezt a laktató finomságot, mely gyakran felbukkant a régi emberek asztalán. Elkészítése nagyon egyszerű, mindössze pár szem burgonyára és némi lisztre van szükség. Ha az Őrségben jársz, feltétlenül próbáld ki a hazai konyhaművészet eme különlegességét!
Nyújtott rétes
Jellegzetes őrségi sütemény a nyújtott rétes, melynek tésztájához mindössze liszt, zsír és tojás szükséges. Helyi sajátosságát az adja, hogy sok tejfölt használnak hozzá, és két oldalról tekerik fel. Úgy készül, hogy a tésztát az asztallap teljes szélességében megnyújtják, tejföllel megkenik, és a legkülönfélébb töltelékkel gazdagítják. Ez lehet alma, mák, gríz, szilva, túró, meggy, répa vagy akár karalábé. A tésztát feltekerik, és tepsiben megsütik. A legtipikusabb őrségi rétes a tökös-mákos ízesítésű.