Szerről szerre Szalafőn
Túrainfó
Mit is rejt ez a hangulatos gyalogos túraútvonal számunkra? Az Őrség egyik legarchaikusabb községében, Szalafőn, „a szívek útjá”-n kalauzol végig minket a szereken. A körtúrán megtudhatjuk, hogy mi az a „szeres” településszerkezet, mely az Őrségben a honfoglalás kora óta fennmaradt.
A túra igazi természeti, kulturális és gasztró élménytúra egyben, hiszen erdők, rétek ölelésében sétálunk át egyik szerről a másikra. Felejthetetlen panorámában gyönyörködhetünk a Kömpe szeme kilátóból, majd egyedülálló időutazás vár ránk Pityerszeren, ahol elénk tárul az Őrségi Népi Műemlékegyüttes, a több száz éves házaival – szinte nem is tudjuk hirtelen, hogy ébren vagyunk-e vagy álmodunk. Ezt az élményt tetézhetjük a skanzentől pár percnyire legelésző európai bölények és eurázsiai vadlovak megtekintésével. A különleges állatokra immár egy új, fából épült kilátóból láthatunk rá.
Lelassulva, eggyé válva a természettel, beszippantva az erdők és a rétek illatát, a friss, oxigéndús őrségi levegőben biztosan meg is éhezünk, de semmi gond, hiszen több településrészen, szeren is ínycsiklandozó helyi ételeket kóstolhatunk meg. Alkalmunk lesz megkóstolni a dödöllét, és ha szerencsénk van, a tökös-mákos rétes készítésébe is bepillanthatunk, sőt, akár segédkezhetünk is benne, majd az elkészített finomságot elfogyaszthatjuk. Megnézhetjük, hogy zajlik – őrségiesen szólva – a tökmagolajütés, vagyis hogyan készül az igazi, tradicionális módon sajtolt tökmagolaj.
Megközelítés, útvonal
Szalafő
Fedezd fel a környéket!
További látnivalók a környéken
Szent Péter-templom
Az Árpád-korból származó, román stílusú templom 1230 körül épülhetett, majd a 14-15. században gótikus stílusban kibővítették. A török korban erődítménnyé alakították: bástyákkal, kettős sánccal és árokkal vették körül. Ekkortájt a magyar földesurak a megerősített udvarházakba, várakba telepített hajdúkkal próbálták megakadályozni a törökök fosztogatását. A kis váracskák, az úgynevezett „castellumok” közül az őriszentpéteri templomerőd volt a legjelentősebb. Nem messze tőle, a domb aljában áll a középkori téglaégető, ahol a templom erődítéséhez szükséges téglákat égették ki.