Túrainfó

A Halom-hegy nem emelkedik ki méreteivel a Balaton-felvidék többi hegyei közül, de egy nagyon kellemes és izgalmas sétát nyújt a kíváncsi látogatóknak. A környékbeli felszíni formákhoz hasonlóan itt is vulkáni tevékenység nyomaira bukkanhatunk. Az egykori vulkán oldalában nem is oly rég még működött egy kis bazaltbánya, a közel 400 méteres csúcsán pedig a megújult Kossuth-kilátó várja a vándorokat. Kisgyermekes családoknak nagyon ajánlható a túra, hiszen könnyen teljesíthető, látnivalókban változatos útvonalat rejt a Vulkán-tanösvény.

A könnyű erdei kaptató felfűzi a látogatóbaráttá alakított egykori kis bazaltbányát, a helyi bazaltból kirakott vulkán modellek pedig a tűzhányó kialakulását mutatják be. A hegy tetején bővebb betekintést nyerhetünk a kreatív módon kialakított Balaton és vulkán fal modellek segítségével a Balaton-felvidék egykori vulkánjainak világába. A tájékoztató táblák felelevenítik a terület izgalmas földtörténeti eseményeit. De vigyázat, ne feledkezhetünk bele csak az élettelen természeti értékekbe! A „rideg” váz változatos élő „szövetet” visel magán. Lassuljunk, szemlélődjünk és gyönyörködjünk az élővilág csodáiban is!

 

Tájegység:
Balaton-felvidék
Nehézség:
Könnyű
Túratípus:
Gyalogtúra
Táv:
1.5 km
Időigény:
1 óra

Megközelítés, útvonal

Mencshely falu felől. A hegy lába alatt a parkolóban szükséges hagyni az autónkat.

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Hegyestű

A Balaton felől szabályos kúp alakot mutató hegy északi felét az egykori kőbánya lefejtette, a visszamaradt, közel 50 m magas bányafal azonban felfedi számunkra a kb. 8 millió évvel ezelőtt működött bazalt vulkán belsejét. A vulkán kráterében megdermedt láva a kihűlés folytán sokszögletű, függőleges oszlopokra vált el. A látvány hazánkban egyedülálló, de európai viszonylatban is ritkaságszámba megy. A Dunántúl jellegzetes kőzeteiből összeállított szabadtéri kőpark segítségével geológiai időutazáson vehetnek részt a látogatók.