Jó Pásztor kápolna és a Hársas-tó
Túrainfó
A Vendvidéki Hársas-patak felduzzasztásával létrejött Hársas-tó környéke igazán változatos programlehetőségeket kínál. A lankás dombok, árnyas túraútvonalakat rejtenek. Jó idő esetén akár strandolni is lehet a tó délkeleti oldalán található szabadstrandon.
A Jó Pásztor kápolnától induló túránk során fenyvesek közt kanyarogva szinte teljesen síkon haladhatunk. Rövidesen enyhe lejtőn érkezünk a festői Hársas-tó partjára. Itt északra fordulva a duzzasztó gáton elérjük a tanösvényt, ami meg is kerüli a tavat. Ha végig megyünk a tanösvényen, megismerkedhetünk a Rába vízgyűjtőjének halfajaival, az Őrség állatvilágával és népi építészetével. A kiépített, fedett turistapihenő remek helyszíne lehet a magunkkal hozott elemózsia elfogyasztásának, vagy akár a tó partján álló padokon ülve is gyönyörködhetünk a panorámában. A tó keleti oldalán haladva végig a szemközti part gyönyörű fenyveseit csodálhatjuk.
A délkeleti szélén található a szabadstrand. A víz lassan mélyül, a kijelölt helyen még a legmélyebb ponton sem ér derék fölé. Az aljzat aprókavicsos, így mezítláb sem kellemetlen érzés. A tó vize kristálytiszta, de a völgyi fekvése miatt nyáron is kimondottan hűvös. A Szentgotthárdra visszatérő út, szintén vadregényes erdőn át, a Zsida-patak völgyében vezet.
Megközelítés, útvonal
A túra kiinduló pontja a Szentgotthárd-Rábakethelyen található Jó Pásztor kápolna. A város központjából kb 2 km sétával elérhető. Szentgotthárd busszal, és vonattal is jól megközelíthető.
Fedezd fel a környéket!
További látnivalók a környéken
Nagyboldogasszony templom, Szentgotthárd
A Nagyboldogasszony templom 1748-1779 között épült letisztult barokk stílusban. A templom freskói közül kiemelkedik a keresztény seregnek a törökök feletti, szentgotthárdi győzelmét ábrázoló alkotás. Külön figyelmet érdemel a művészi faragású szószék. A sekrestye folyosóján a falba középkori és reneszánsz sírkövek lettek beépítve. A templom tornyában található Nyugat-Magyarország legnagyobb harangja, amely közel 40 mázsás.
Kolostorépület, Szentgotthárd
A Szentgotthárdra érkező ciszterek először lakhelyük, a kolostor építésébe kezdtek 1740-ben. A kolostor mai része 1750 körül készült el teljesen, ám a templom körül szimmetrikusra tervezett északi rész már nem valósult meg.
Várkert, Szentgotthárd
A korabeli írások a ciszterci kolostor könyvtárának leírásánál említik meg, hogy milyen megnyugtató érzés az ablakból kitekinteni az apátság kertjére. A barokk kertet gyümölcsösök és fasor alkotta a mai nevén emlegetett Várkertet, amely ma a város legnagyobb közparkja. A helyi védettséget élvező terület számos növényritkaságot felsorakoztató angolparkból és egy barokk kertből áll.