Túrainfó

Az Aggteleki-karszt számos geológiai csodájának neve már ismerősen cseng fülünkben – szinte mindenki járt már a fenséges Baradla barlangban, lenyűgözték már a Hangversenyterem vagy épp az Óriások termének hihetetlen cseppkőformái. De nemcsak a föld mélye, hanem a felszín is tartogat érdekességeket, különösen a tavak miatt érdemes felkerekedni és meglátogatni ezt a vidéket. A mesterséges Lázbérci-víztározó varázslatos erdei környezetben fekszik, a borsodi tengerszemnek is nevezett Rudabányai-tó pedig türkiz színével és különleges történetével nyűgözi le az ide látogatókat.

A bányató létét a vasércbányászatnak köszönheti – már a középkorban is bányásztak itt ezüstöt és rezet, az 1880-as évektől pedig vasércet termeltek itt ki. A bányatavak azután keletkeztek, hogy 1986-ban megszűnt a kitermelés, ezzel a járatok szivattyúzása is. Ahogy a csapadékvíz feltöltötte az üregeket, létrejött Magyarország legmélyebb tava, melyben veszélyes és épp emiatt tilos a fürdés, ezért elégedjünk meg a türkiz víztükör látványával.

Az ércek és ásványok mellett más szenzációs felfedezés is akad itt. Az üledékes kőzetrétegekben 10 millió éves maradványokat leltek fel a kutatók, de az egykor itt élt orrszarvúk, őslovak és masztodonok mellett az ember és a jelenkori emberszabású majmok közös ősének számító Rudapithecus hungaricus állkapocstöredéke is előkerült, mely páratlan lelet a maga nemében.

A tanösvény a bányató környékén vezet végig, alapvetően az ásványgyűjtésre, a különleges panorámára, a víz közelségére, illetve a bányaterület kőzeteinek bemutatására épít. A tanösvény bemutatja és megjelöli a földtanilag és régészetileg vagy csupán látvány szempontjából fontos és érdekes pontokat. Az útvonal részeként kilátópontok, információs táblák, padok, valamint mobilstég kerültek elhelyezésre. Az igen szép mesterséges-természeti környezetben elhelyezett markáns építészeti együttes védi és bemutatja a lelőhelyet, új szempontú és az eredeti helyen kiépített infrastruktúrával fogadja a látogatókat.

Tájegység:
Aggtelek és Cserehát
Nehézség:
Könnyű
Túratípus:
Gyalogtúra
Táv:
10.5 km
Időigény:
2.5 óra

Megközelítés, útvonal

Rudabánya, Rudapithecus Látogatóközpont

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Az előember

A Rudapithecus hungaricus típuspéldánya, beceneve Rudi, a Rudabányán elsőként előkerült és beazonosított ősi főemlősfaj alsó állkapocstöredéke négy ép zápfoggal. A csontdarabot Hernyák Gábor, a bánya főgeológusa találta 1965-ben, de a lelet csak 1967-ben került Kretzoi Miklóshoz, aki nemcsak igazolta Hernyák feltevését, hogy a csont főemlősé, de új fajt írt le belőle. Három évtizeddel később egy másik Rudapithecus hungaricus maradványait is megtalálták Rudabányán, ő a Gabi nevet kapta.

Rudapithecus Látogatóközpont

A 10 millió évvel ezelőtt élt ősmajmot és felfedezésének történetét bemutató látogatóközpont több programot is kínál. Végigjárhatjuk a Rudapithecus-lelettel kapcsolatos kiállítást, és megtekinthetjük a területen talált előember-maradványokat. Animációs film mutatja be a Rudapithecus egyediségét, a korabeli állatvilágot pedig életnagyságú szobrok jelenítik meg. Az épület a város központjától távolabb fekszik (Óvoda u. 10.), megközelítése két irányból lehetséges: autóval az Óvoda utca felől, gyalogosan az Ormos-patak felől.