Túrainfó

A Zagyva-völgy feletti lankákon, Palotásból kiindulva szántók és legelők között, kis forgalmú közutakon vezet a túra ezen az átmeneti tájon, dombság és alföld között. Kistelepüléseken kerekezel át szép tájakon, időnként a Mátra falként tornyosuló gerincének látványával kísérve. Az útvonalon nagyobb megállóhely nincs, itt teljesen a hangulaté, a végtelen közutaké és a békés táj látványáé a főszerep. A legnagyobb emelkedőt a túra harmadánál letudod, így onnan önfeledten kerekezhetsz át a hangulatos kistelepüléseken. Kisbágyonon áttekerve Szirákra érsz, ahol útbaejtheted a 18. századi eredetű, jelenleg szállodaként működő Teleki-Degenfeld kastélyt. Görbeország kanyargó útjain Vanyarc településére fogsz eljutni, ahová a Haluskafesztivál idején is érdemes ellátogatni, ha az autentikus gasztroélmények iránt rajongsz. A sekély völgyben tekerve Kálló, majd Erdőtarcsa településén is áttekersz, mielőtt Héhalom érintésével Palotásra érkezel. A településen érdemes még megtekintened a víztározót is.

Tájegység:
Cserhát
Nehézség:
Közepes
Túratípus:
Kerékpár
Táv:
40 km
Időigény:
2 óra

Megközelítés, útvonal

Parkolás Palotáson a faluközpontban.
Kiindulópont: Palotási Szent Péter és Pál-templom

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Haluskafesztivál, Vanyarc

A tót lakosság egyik legfontosabb népi étele a burgonyából készült haluska, vagy sztrapacska. Az évente megrendezett Vanyarci Haluskafesztiválon főzőversenyen derül ki, ki készíti a legjobb haluskát. A szabadtéri színpadon élőzenés programokkal szórakoztatják az érdeklődőket, de a gyerekek számára is sok játék, programlehetőség adódik.

Béri andezitcsúszda

A Nagy-hegy csúcsán bányászat eredményeként bukkantak a felszínre az egyedülálló, íves andezitoszlopok, amelyeket formájuk miatt andezitcsúszdának is neveznek. A hegytetőről szép kilátás nyílik a Cserhát délkeleti részére, a Mátrára és a Börzsönyre. Közvetlenül a csúcs alatt egy nagy kiterjedésű kőtengert találsz, lejjebb pedig pihenőhelyet kőtárral.

Buják vára

Buják várának romjai az erdőben bújnak meg, egy hegy tetején, ahova csak jelöletlen ösvény vezet. A meglepő nagyságú romok elől a hegyet az elmúlt évszázadokban a természet szép lassan visszafoglalta, a falcsonkokat sűrűn szövik át a futónövények. A tatárjáráskor épült várat 1552-ben a török foglalta el, uralmuk emlékét egy mecset maradványa őrzi a falak között. A bástyák tetejéről szép kilátás nyílik a környező erdőkre.