Vajon milyen ízű az erdő? Harapj rá!
2024. november 14.
« Vissza a hírekhez
Elsőre lehet, hogy ijesztőnek hangzik az erdőből szedni magadnak ennivalót, de hát az almafák is laktak egykor valahol, meg az erdei gyümölcsös fagyi is valahogy mindig elfogy a boltokból. Nem kell ősembernek lenned, hogy gyűjtögető életmódot folytass. Persze nem mindegy, hogy a kék vagy a fekete bokros bogyót rágcsálod el. Neked még kísérletezned sem kell, hogy melyik bogyótól töltöd az egész napot guggolva (vagy dobod fel a talpad), mert adunk pár tippet, amivel biztosra mehetsz. Ha mélyebbre merítkeznél a témában, szerezd be az Ehető erdő könyvet, amelyben nem csak a növények listáját tudhatod meg, de recepteket is kapsz, hogy ne csak nyersen legelj fűt-fát.
Csipkebogyó, a vitaminbomba
A csalán után a legismertebb gyógynövény. Ha neked nem is esik annyira jól az év első fagyos napja, gondolj arra, hogy ettől a pillanattól kezdheted el begyűjteni ezeket a piros bogyókat. A mínusz fokok érkezésével válik igazán édessé és tartalmassá a termés. A vadrózsaként is ismert növény tele van C-vitaminnal, ami így a tél közeledtével kifejezetten fontos immunrendszerünk erősítése szempontjából. A jó meleg bögre teán kívül lekvárként vagy szörpként raktározhatod el hosszabb távon.
Kökény, a sírva vigadós bogyó
Csókra húzza az ember száját – tartja a mondás. A bogyó egyszerre édes és fanyar, ami igazán egyedivé teszi. Túrázás közben gyakran találkozhatsz vele erdők szélén vagy cserjés területeken. A tüskéket elkerülve, óvatosan szedd le a bogyókat! Akár pokrócot is teríthetsz a földre és lerázhatod a bogyókat a bokorról. A kis kék termések a csipkebogyóhoz hasonlóan bőségesen el vannak látva C-vitaminnal és antioxidánsokkal. Lekvár szintén készíthető belőle, Baszkföldön likőrt is készítenek belőle.A könyvben kakukkfüves-vadalmás kökényzseléhez is olvashatsz receptet. Elég gourmet-nak hangzik, ugye?
Húsos som – vegetáriánusoknak is
Kevésbé ismert mint a csipkebogyó, és piros színe sokakat elijeszt gondolván, hogy mérgező. De mi sem áll távolabb tőle: a már refrénként ismételt C-vitamin/antioxidáns kombó mellett K-vitamint és karotint is kap a szervezeted, ha ezt eszed. A legegyszerűbb módja a fogyasztásnak (természetesen a nyersen azonnal megevés után) az aszalás. Lekvár szintén készülhet belőle, de van, aki a savanyúkáposztát fűszerezi ezzel az édes bogyóval. Ha folyékonyan szeretnéd, ihatsz somszörpöt vagy sompálinkát.
Szelídgesztenye, a vadítóan finom
A tüskés külső íncsiklandó belsőt takar. Mennyire jó érzés a hideg novemberben egy marék forró gesztenyét szemezgetni? Persze külön élmény, ha ezt te magad is szeded. A begyűjtés során robusztus bakanccsal érdemes a buzogányt letaposni – minden más módszer elég fájdalmas és/vagy nyűgös. Ha ez megvan, még mindig van feladat vele bőven. Pár óra áztatás és beirdalás után lehet megsütni. Az evéssel nem érdemes sokat várni, mert feltörhetetlenné válik. De hát ki is lenne képes nem azonnal megenni a forró gesztenyét… Az Ehető erdő könyvben gesztenyelekvárhoz is találsz receptet.