
Magaslatok és mélységek a Gerecse kapujában
Túrainfó
A vasútállomásról induló túrát egy rövid, városi sétával kezdjük, de ne aggódj, a piros kört követve hamarosan kellemes erdei környezetben találod magad. A jelzés formája árulkodó: első állomásunk a János-forrás – jegyezd meg nevét –, melynek hideg vizű csermelye mellett rendezett pihenőt is találsz. A piros körön továbbhaladva hármas útelágazáshoz érkezel. Ha azt mondjuk, csúcsot keresünk, merre mennél? Ha a piros háromszöget választottad, jól döntöttél, jutalmad pedig egy igazi panorámakép a Csúcsos-hegy 366 méteres tetejéről. A csúcson emelkedő Ranzinger Vince-kilátó egy teherszállító-akna tornya volt egykor, amit a 80-as években állítottak fel a hegy tetején. Érdemes felkapaszkodni a lépcsőkön, hiszen tiszta időben csodás kilátás nyílik a Gerecse hosszan elnyúló dombjaira.
A piros háromszögön ezúttal már ereszkedünk, és két jobbkanyar után meg is érkezünk a túra valódi csúcspontjára: a Szelim-barlang ásítozik melletted, ahol kétszázezer év történelme bújik meg a szűk bejárat mögötti tágas térben. A barlang az itt talált őskori leletek által vált ismertté, de elnevezése későbbi korból származó, emberi maradványokhoz köthető. A legenda szerint a török időkben a közeli falvak népe ebben a barlangban keresett menedéket Szulejmán (más néven Szelim) szultán seregei elől. A megbúvó falusiak között volt egy János nevű kisfiú, akinek édesanyja – hogy gyermeke szomját oltsa – a közeli forráshoz sietett vízért. (Apropó, emlékszel még a forrás nevére?) A történet sajnos tragikus véget ér, hiszen az asszonyt a rejtekhely elárulására kényszerítették, így az egész falu népe odaveszett. A monda valóságtartalma elég csekély, mivel a megtalált csontok valószínűleg inkább a tatárjárás idejéből származnak.
Ha elidőztél a tágas csarnok mélyén, épp ideje, hogy ismét a felszínen folytasd utad. Visszafelé kövesd a piros jelzést, de zárásként még nézz szét a várost vigyázó Turul-szobor szárnyai alatt!
Megközelítés, útvonal
Ha autóval érkezel, a Gerecse Kapuja Látogatóközpont parkolójában lehet parkolni. A látogatóközpont a hegyen kanyargó Panoráma utca végén helyezkedik el.
Vonattal vagy busszal érkezve Tatabánya állomástól a piros jelzést kövesd, míg egy hosszú lépcsősort megmászva megtalálod a piros barlang jelzést. (Ez plusz 3 kilométer gyaloglást jelent!)
Fedezd fel a környéket!





