Túrainfó

A természeti és kulturális látnivalókban gazdag túrakör az egykori cáki kőfejtőhöz közeli játszótérnél kezdődik. Elsőként indulj az elhagyott kőfejtő felfedezésére! Az innen bányászott építőanyag hasznosításáról a környékbeli házfalak még napjainkban is mesélnek, itt fejtették egykoron ugyanis a sötétszürke kavicsokból álló Cáki Konglomerátum Formáció metakonglomerátum kőzetét. A túra legvadregényesebb része a Gerebincs-forrás környéke, de nem éri meg kihagyni a 120 év körüli, az ország legnagyobb törzskörméretével rendelkező, védett atlaszcédrusfája megcsodálását sem. A magánterületen lévő cédrus melletti gyönyörű, kúriajellegű házat is érdemes szemügyre venni. Végül Cák híres, boronafalas pincéi elvarázsolt hangulattal várják az ide látogatókat. A pincesorhoz érve, az úttól balra találod a Hordómosó-forrást, ahol feltöltheted kulacsodat! A növények szerelmesei számára fontos információ, hogy a közeli szelídgesztenyés számos orchideafajnak és a ritka kígyónyelvnek is otthont ad. Az egyik szépen felújított pince napjainkban alpannonia® információs házként működik, ahol tájékozódhatsz az alpannonia® főútvonalról. Évente több gasztronómiai jellegű rendezvényt is szerveznek Cákon, de a kis település egyedülálló varázsa az év minden napján magával ragad.

A túra kiindulópontja a Bene-forrás, amit a Hangakapu buszmegállótól egy 1,6 km-es séta során érhetsz el. A forrás vize nem mindig iható minőségű, ezért mindenképp vigyél magaddal elég ivóvizet!

A túra útvonalán kottatartó-formájú információs táblákat találsz az alpannonia® light & hard natúrparki körtúrák érdekességeiről. Azért, hogy kalandod gondtalan legyen, a túra útvonalán minden kereszteződésben kis segítőnyilak mutatják a helyes irányt.

Igényeld light és hard túraútleveledet a kőszegi Tourinform irodában!

Tájegység:
Kőszegi-hegység
Nehézség:
Közepes
Túratípus:
Gyalogtúra
Táv:
6.5 km
Időigény:
1.5 óra

Megközelítés, útvonal

A túra Cákon, a Petőfi utcából, az egykori kőfejtő előtti játszótérről indul.

Cák, Petőfi Sándor utca, Játszótér

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Stirling-villa

A Stirling-villát népművészeti alkotóteleppé alakították a Velemi Stúdió Népművészeti Egyesület tagjainak kezdeményezésére, a népi kézműves hagyományok felelevenítésének és átörökítésének céljából. A villát a skót nemesi Stirling család sarjai építtették 1938-ban. A Dél-Skócia ősi Stirling-várának kapuját megidéző modern villát 1944-ben lefoglalták a nyilasok, magának Szálasinak és a nyilas kormánynak tartották fenn a háború végéig. Udvarán őrizték a magyar Szent Koronát. Később évtizedekig Vas vármegye kézműveseinek otthonaként, alkotóházaként szolgált, udvarán pedig színpad, kovács- és fafaragóműhelyek épültek. A frissen felújított, kulturális rendezvényeknek és kiállításoknak is otthont ad az épület.