Túrainfó

Útvonal: Dunakiliti–Mosonmagyaróvár–Máriakálnok–Dunasziget–Cikolasziget–Tejfalusziget–Dunakiliti

A gyönyörű természeti tájakat rejtő Szigetköz felfedezésére kerékpárral indulunk, Dunakiliti központjából. A Kossuth úton át Feketeerdő irányába hagyjuk el a települést. A Németországból induló Eurovelo 6 kerékpáros útvonalon tekerünk, majd Feketeerdőn áthaladva érünk el Mosonmagyaróvárra, ahol megnézzük a várat, amelyet István király alapított, majd a városközponton áthaladva Máriakálnok felé vesszük az irányt. Itt áll a Sarlós Boldogasszony-kegykápolna, amely messze földön híres búcsújáró hely, a hagyomány szerint a 16. század óta látogatják. A kegykápolna egy csodatévő kút köré épült, benne látható az oltár fölé emelkedő csodatévő kálnoki Szűz Mária szobra. A településen áthaladva 2 kilométer után egy elágazáshoz jutunk, ahol balra fordulunk. Nemsokára megérkezünk Halászira, majd Dunaszigetre. A település szélén találjuk az ökoparkot, ahonnan akár rövid kenutúrára is indulhatunk. Az apró kápolnával ékes Tejfaluszigeten át Dunakilitire tekerünk, ahol megnézhetjük a duzzasztóművet, majd a település központjába visszajutva zárjuk a kerékpártúrát.

Tájegység:
Szigetköz és Pannonhalma
Nehézség:
Könnyű
Túratípus:
Kerékpár
Táv:
34.5 km
Időigény:
1.5 óra

Megközelítés, útvonal

Dunakiliti, központ

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Dunaszigeti Erdei Iskola, Ökopark és Tájközpont

A Dunaszigeti Tájközpontban interaktív kiállításon lehet megismerkedni a szigetközi ártéri erdőkre jellemző élővilággal. A természetismereti séták mellett vezetett kenus és kerékpáros túrákat is indítanak a szervezők, sőt, hagyományos és GPS-es kincskereső kalandban is részt lehet venni.

Hédervári kastély és park

Hédervár romantikus kastélyának elődjéről első krónikásaink is megemlékeztek. A II. Géza király segítségére érkező Hedrych (Héder) lovag a mai Szigetköz alsó részét kapta adományul. A lovag várat építtetett a mai kastély parkjának végében emelkedő dombon, a környékbeli jobbágyfalvakat összefogó váruradalma központjául. A 12. század közepén fából épült vár a tatárjáráskor elpusztult, de újjáépítették, akkor már kőből. A 16. század elején Hédervári István egy akkoriban divatos reneszánsz várkastélyt emeltetett a gótikus középkori vár közelében. Ez a mai kastély elődje, amely barokk formáját a 18. század második felében nyerte el. Ekkor alakította ki a kastély körüli angolparkot a budapesti Orczy-kertet is tervező Bernhard Petri, aki olyan egzotikus fákat is telepített ide, mint a kínai páfrányfenyő vagy az amerikai tulipánfa. Később, a 19. században Khuen-Héderváry Károly romantikus stílusban átépíttette a kastélyt, de rövidesen visszaállították korábbi barokk külsejét. A kastély most szállóként működik.