TOP 5+1 élmény a gemenci árterek világában
2023. november 14.
« Vissza a hírekhez
Nem muszáj az Amazonasig utaznod, ha igazi dzsungelélményre vágysz! Vedd célba a Dél-Duna mentén elterülő gemenci erdőt, melynek neve nem véletlenül forrt egybe a szarvasbőgéssel. Zarándokolj el a Gemencre a szarvasbőgés idején, hogy meghallgasd a szerelmes szarvasbikák mély basszusától zengő ártéri erdő hangjait. Görgess lefelé, és nézd meg azt a TOP 5 kihagyhatatlan látnivalót, amiket szerintünk egy gemenci kirándulás alkalmával mindenképpen útba kell ejtened.
1. AZ ORSZÁG LEGNAGYOBB FÁJA – A PÖRBÖLYI TITÁN
Látogass el az ország legnagyobb kerületű fájához, a Móricz-Duna partján álló csomoros fekete nyárhoz! A négy sarjból összenőtt, de egy gyökérzettel rendelkező nyárfa kb. 100 éves, 35 méter magas, és kerülete több, mint 12 méter. A Potyka Csárdától a zöld nyárfalevél jelzést követve, egy körülbelül 4 km-es sétával közelítheted meg a faóriást, melyre egy szegedi természetfotós bukkant rá 2013-ban.
2. BAJAI HALFŐZŐ FESZTIVÁL
Ha Baja, akkor halászlé. A messze földön híres, hungarikumként számontartott leveshez kapcsolódó rendezvényt a város alapításának 300. évfordulója alkalmából szervezték meg először 1996-ban, amely azóta tízezrek kihagyhatatlan programjává, Baja fő attrakciójává vált. A több, mint kétezer bogrács körül több tízezres baráti, családi, ismerősi közösségek sürgölődnek, akik az ország számosu pontjáról érkeznek a fesztiválra minden évben.
3. EVEZÉS A DUNA MELLÉKÁGAIN (REZÉTI, VÉN-DUNA, MÓRICZ)
Nem is gondolnád, mennyi természeti kincset rejtenek a Duna mellékágai! Semmiképp nem érdemes kihagynod a Gemenc szívében megbújó, számos értékes élőhellyel büszkélkedő Rezéti-Duna felfedezését, melynek látogatásához azonban engedély szükséges. Az itt található árterek és zátonyok pionír növényzete, a fűz- és nyárligetek, az itt élő áramlóvízi, békaszőlős, tündérfátylas hínár, valamint az enyves éger és magas kőris alkotta ligeterdők természetvédelmi és ökológiai értéke szinte felbecsülhetetlen.
4. GEMENCI SZARVASBŐGÉS
A Gemenc neve már évtizedek óta összefonódott a gímszarvasok bőgésével, sőt, néhány évvel ezelőtt a gemenci gímszarvas a Magyar Értéktárba is bekerült, mint hungarikum. Erre a különleges „koncertre” turisták, természetfotósok, filmesek, és vadászok is nagy számban érkeznek. A bőgés általában augusztus utolsó hetében kezdődik, és szeptember végéig tart. Ha szívesen meghallgatnád a szarvasok nászát, vegyél részt egy őszi szarvasbőgés-hallgató túrán!
5. MOHÁCSI BUSÓJÁRÁS
Vedd fel a bakancslistádra a mohácsi busójárást, és farsangolj busókkal februárban! A mohácsi sokácok messze földön ismert népszokásának idejét a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg, ami általában februárra esik. Az év ezen időszakában Mohács városát elözönlik a faálarcos szörnyalakok, és kezdetét veszi a busójárás. Búcsúztasd te is a telet farsangi felvonulással, álarcfaragással, mohácsi ízekkel és persze máglyagyújtással! A mohácsi busójárás szerepel az UNESCO szellemi kulturális örökség listáján, 2012 óta pedig hungarikumnak számít.
+1 HAJÓSI PINCEFALU
Az egész Európában egyedülálló, dimbes-dombos Hajósi Pincefalu a népi építészet utánozhatatlan ékköve: 24 kacskaringós utcából és mintegy 1200 pincéből áll. A romantikus hangulatú borospincéket, melyekben a hajósi borok érlelődnek, egykor kézzel vájták a lösztalajba. A pincefalu településszerkezete példa nélküli: a présházak a gazdák lakóhelyétől elkülönítve helyezkednek el, egy külön települést alkotva Hajóstól 3 kilométerre.