
„Látjátok feleim” történelmi utazás két keréken az Ómagyar Mária Siralom születésének helyszínéreEgynapos kerékpártúra a történelem szerelmeseinek. A kirándulás során során ellátogatsz Boldvára, ahol az Ómagyar Mária Siralom, legősibb nyelvi emlékünk íródott. Az itt található templom szépsége lenyűgöző. Mellette még ma is látható a hozzáépített kolostor romjai. Ezután az időutazás után érkezel vissza Edelénybe a Coburg-kastély árnyékában található Bárány Étterembe, ahol kipihenheted magad az út után.Az ár nem tartalmazza az e-bike bérlési díját, a belépőjegyeket és éttermi fogyasztást.

A résztvevők Tarpán találkozhatnak a Tiszántúl utolsó eredeti helyén álló szárazmalmával, amelyet a helyiek csak lónyúzó malomnak hívtak. Feltekerhetnek a falu határában álló romvulkánra, a tarpai Nagy-hegyre, amely a maga 154 méteres magasságával a térség kilátójának tekinthető.
A monumentális, nemrégiben felújított gótikus tarpai református templom, Márokpapi parányi, virágokkal díszített középkori temploma, Csarodán a mosolygó szentek temploma és Tákosi paticsfalú, kazettás mennyezetű templom a régió legszebb műemlékei közé tartozik, amely betekintését is ad a Felső-Tisza-vidék középkori és reformáció kori egyházművészetéből.
A Felső-Tisza-vidék egy egységes művészetföldrajzi régió az Alföld, Erdély és a Felvidék kontaktzónájában, amely éppen a középkori templomokon figyelhető meg. Ezt a sajátos művészeti és építészeti örökséget ismerhetjük meg a Középkori Templomok Útja Látogatóközpontban Csarodán. A tákosi tájházban a néhány éve hungarikummá nyilvánított beregi keresztszemes hímzést csodáljuk meg. Akik útnak indulnak velünk, garantáltan maradandó élményben lesz részük és a túra végén megismerkedhetnek az igazi beregi ízekkel is. Akik esetleg távolabbról érkeznek, a túrafelhívásban szereplő térképen számos szálláslehetőséget is találhatnak. Indulás: Gyülekező 9.00-tól Tivadarban a Ház az Élő Vízhez Ifjúsági Üdülőközpont (Tivadar, Petőfi utca 27.) udvarán, ahol a Középkori Templomok Útja Egyesület által üzemeltetett Felső-Tisza-vidéki kerékpáros túraközpont található. Indulás 9.30 órakor.
Útvonal: Tivadar – Tarpa – Márokpapi – Csaroda – Tákos – Csaroda – TivadarTérkép: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1OXj47icV… –
Látnivalók: Tarpa: szárazmalom; református templom; Tarpai Nagy-hegy; Márokpapi: református templom; Csaroda: Középkori Templomok Útja Látogatóközpont, református templom; Tákos: református templom és Beregi keresztszemes tájház.
A túra minimum 10 fő részvétele esetén indul el!

Az Esztramos-hegy két keréken és via ferratán
A túra hegyes-völgyes kerékpározással indul. A vízszintes tekerés után az Esztramos-hegy függőleges birodalmába érkezel. A volt bányaterületen kiépített különböző nehézségű vasalt utak különleges élményt kínálnak – illetve gyönyörű kilátást a Bódva-völgyre. Igény esetén nem csak felfelé mászhatsz, hanem lefelé is, hiszen itt találod a Rákóczi- és a Földvári Aladár-barlangot. Az út végén a Bárány Étteremben pihenheted ki a nagy kalandot.
A találkozó és a túra végpontja az edelényi Bárány Étterem.
Az ár nem tartalmazza az az e-bike bérlési díját, a belépőjegyeket és éttermi fogyasztást.

Bakonyi kirándulás egy kicsit másképp. Nem csak a bicajozásról szól ez a túra, hanem környezetünk, a természet megismeréséről is. Kirándulásunkhoz csatlakozik Tislér Diána, természetvédelmi mérnök, a Kowa távcsövek magyarországi nagykövete, aki még a mindenki által ismert élőlényekről is tud olyat mondani, amit nem gondoltál volna.

Balatoni Mediterrán Botanikus Kert – Kisapáti – Szent György-hegy
Fedezd fel a Balaton-felvidék mediterrán hangulatú botanikus kertjét saját tempódban! Pálmák, kaktuszok, olívafák, fűszernövények és különleges panoráma vár rád a Szent György-hegy oldalában.
Amit a kert nyújt:
- Több mint 700 télálló növényfaj
- Színes virágágyások, fűszernövények, árnyas ösvények
- Csodás kilátás a Balatonra és a tanúhegyekre
- Árnyékos pihenőhelyek, kőpadok a feltöltődéshez
- Kutyabarát környezet
- Étkezési lehetőség a kertben – Taberna Infinito balatoni panoráma étterem
Kertlátogatás ideje
Az egyéni kertlátogatás csak nyitvatartási időben lehetséges:
Péntek: 16:00–21:00
Szombat: 11:30–21:00
Vasárnap: 11:30–20:00
Előzetes bejelentkezés nem szükséges!
Belépődíj
Felnőtt: 2,990 Ft
Nyugdíjas/Diák:1.990 Ft
8 éves korig a gyerekek belépése ingyenes
🎫 A belépőjegy felmutatásával 20% kedvezmény jár a kerthez tartozó Taberna Infinito étterem fogyasztásából, ahol friss, helyi alapanyagokból készült mediterrán ételek és balatoni panoráma vár.
Fontos tudnivaló
👨👩👧 A kert növényzetének megóvása érdekében gyermekek csak szülői felügyelettel léphetnek be a kertbe.
Neked ajánljuk, ha
Szeretnél elmerülni a természet szépségében
Különleges növényeket keresel
Nyugodt, inspiráló környezetben töltődnél fel
Szívesen sétálsz egy mediterrán hangulatú kertben a Balaton mellett

A kerékpártúra Panyoláról indul és Panyolára tér vissza, ahol immár 19. alkalommal rendezik meg a Felső-Tisza-vidék legrangosabb és leglátogatottabb fesztiválját a Panyolafesztet. A reggeli panyolai gyülekezőt követően elindulunk északi irányba és pár kilométer megtétele után komppal kelünk át a Szamoson. Olcsvát és Vitkát elhagyva érjük el Vásárosnaményt, ahol rálépünk a Beregi körre. A beregi árapasztó tározó töltésén tekerünk egészen Tákosig, ahol a „mezítlábas Notre Dame”-ot tekintjük meg, majd utunkat folytatva a mosolygó szentek templomába is betérünk Csarodán. Tákos és Csaroda a Felső-Tisza-vidék két ikonikus műemléke, ráadásul a Középkori templomok útja látogatóközpontban megtudhatjátok miért is annyira sajátos és egyedi a régió templomépítészete. Nem hagyhatjuk ki ezen a töltésen bringázva Márokpapit sem, ahol szintén egy rendkívül szép középkori templomba kukkanthatunk be, végezetül pedig a Bereg legszebb ipartörténeti emlékművét, a tarpai szárazmalmot ejtjük útba és feltekerünk a térség kilátójába Tarpán a Nagyhegyre. A túránk utolsó látnivalóját követően a Tisza töltésén tekerünk vissza Panyolára, ahol a finom, tájjellegű ételek mellett már a fesztivál esti programjába is lehetőségünk lesz belekóstoni.Indulás: Gyülekező 8.30 órakor Panyolán, a Közösségi ház mellett (Panyola, Szombathelyi u. 10.), indulás 9.00 óraÚtvonal: Panyola – Olcsvaapáti – Olcsva – Vitka – Vásárosnamény – Tákos – Csaroda – Márokpapi – Tarpa – Tivadar – PanyolaTérkép: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=11j9Q… Látnivalók: Tákosi református templom és Beregi Tájház; Csarodai református templom és Középkori Templomok Útja látogatóközpont; Márokpapi református templom; Tarpai szárazmalom és Nagyhegy; Panyola: Panyolafeszt
A túra minimum 10 fő részvétele esetén indul el!

Az útvonal egy része a régi vasúti síneken, illetve azok mentén halad, ami igazán egyedivé és kalandossá teszi a túrát. Ha szerencsés vagy, akár szalamandrákkal is találkozhatsz a völgyben! A körtúra során a völgyből Salgóvár, majd Hollókő felé vesszük az irányt, hogy a magas Börzsöny távolabbi pontjait is megcsodálhasd madártávlatból, panorámahelyekről. Készülj fel, hogy olyan helyekre jutunk el, amerre csak a madár jár!
Ez egy egész napos kirándulás jelentős szintemelkedéssel és több, nehezen járható szakasszal. Rendszeresen túrázó felnőtteknek és 10 év feletti, rendszeresen mozgó gyerekeknek ajánlott. A távolság és a szintemelkedés miatt kezdő túrázóknak nem javasoljuk!
Amit az ár tartalmaz és fontos tudnivalók:
Az ár a túravezetést és szervezést tartalmazza, melyet az MTSZ által minősített bronzjelvényes túravezető biztosít.
A jelentkezéssel elfogadod, hogy a túrán saját felelősségre veszel részt. Az időjárás és a terepviszonyok függvényében a szervező fenntartja a program vagy az útvonal módosításának jogát.
A jelentkezők számára a részletes programról és minden további tudnivalóról az indulás előtt 2 nappal e-mailben küldünk tájékoztatót.

Csilla több mint 20 éve a Dunakanyarban él, és főként ezen a környéken vezet és szervez gyalogtúra-, és csapatépítő programokat.
Ha szereted az erdőket járni, a természetben kikapcsolódni, fedezd fel a kedvenc túraútvonalait, kirándulóhelyeit és a Dunakanyar legjobb panorámával rendelkező helyeit, és legizgalmasabb ösvényeit!
Túrákon az Aktív Kalandoroknak csupán a természetre és egymásra kell figyelniük, az útvonalat és a látnivalókról minden érdekességet megmutat és elmesél Csilla.
Legyen szó családi kirándulásokról vagy természetjáró csapatépítő programokról, Nektek csak a hátizsák bepakolásával kell foglalkoznotok, minden mást nyugodt szívvel Csillára bízhatjátok!

Ízelítő a Balaton déli partjának kincseiből, amelyek a legtöbb ide látogató előtt rejtve maradnak. Sűrű erdők, mezők, forrás, kilátók. Ez a túra közepes hosszúságú, de igen gyors, mert csekély a szintkülönbség és a táv majdnem fele aszfaltos.A Helka Sörfőzdétől indulunk Balatonföldvárról, és egy tihanyi panorámával kezdünk. Később lezárt aszfaltozott erdészeti úton tekergünk föl és alá és Jabapusztánál keresztezzük először a Jaba-patakot. Nem sokára vissza is térünk a Balaton felőli oldalára, szomjunkat friss forrásvízzel oltjuk, végül pedig újra kilátunk Tihanyra, de most egy kicsit más szemszögből: Zamárdiban a Kő-hegyről. Innen a Római úton térünk vissza a Helkába.
Az egykori lábatlani postakocsi épület történelemmel átitatott termeit, 5 tematikus részben lehet megismerni.
A kiállítás egyedülálló kísérletet tesz arra, hogy élvezetesen, és izgalmas környezetben mutassa be a térség természeti értékeit, és felhívja a figyelmet a globális klimatikus változások káros hatásaira.
Ökológiai lábnyomunk egyre nagyobb, amelyet csak odafigyeléssel és tudatos életmódváltással tudunk optimalizálni.
A Látogatóközpontban ahhoz adnak segítséget, hogy önállóan is el tudjon mindenki indulni a változás felé vezető úton.
A Zöld Jövő kiállítás célja, hogy az odalátogatók felismerjék: a környezetvédelem mindannyiunk feladata. Elég átvizsgálni mindennapi szokásainkat és apró lépésekben haladni azon az úton, amely egy fenntarthatóbb jövő felé vezet.
A termekben a kisebbeknek Gerecse Geri, a látogatóközpont házigazdája – akit a Gerecsében talált tengeri őskrokodilról mintáztak – ad korosztályuknak megfelelő feladatokat.
A kiállítás után érdemes felfedezni a gyönyörű Gerenday Kertet, valamint a közvetlen mellette található Holcim Emlékház kiállítását, de egy rövid sétával a Révkikötőbe érkezhetnek az aktív Kalandorok.

Felvesszük az elektromos kerékpárokat, majd elindulunk a Remete-réten keresztül Orfűre. Itt megállunk a malmoknál, három különböző malomtípussal ismerkedhetünk meg. A kétszáz éves szárazmalomban a lóval hajtott hatalmas járgánykerék és kőjárat mellett egy roppant méretű olajütő is fennmaradt. A Vízfő-forrás patakjára települt, 19. századi gabonaőrlő vízimalom patinás gépei ma újra őrlésre készek. A múzeum új látványossága a hagyományos papírkészítés folyamatát bemutató papírmalom, ahol az érdeklődők papírmerítő foglalkozáson is részt vehetnek. Érdemes végigsétálnunk a nemrég átadott, igényesen kialakított Vízfő-tanösvénynél. Az ösvény az első néhány száz méteren az Orfű-patak medrét követi és a védett égerláposon keresztül egy kiemelt pallósoron vezet bennünket egészen a Vízfő-forrásig. Itt érdemes elidőzni picit és megcsodálni Csete György különleges Forrásházát, amelyet a magyar organikus építészet korai emblematikus alkotásaként tartanak számon. Innen áttekerünk Abaligetre egy nagyon szép, látványos úton, ahonnan csodálatos kilátásunk lesz a Pécsi-tóra többek között. Abaligeten megnézzük a cseppköveiről is híres Abaligeti-barlangot, mely a járat teljes hosszában folyó pataknak köszönhetően ma is fejlődik, változik. Az 1941 óta védett, 1982 óta fokozott védelmet élvező barlang 466 méteres főága gyalogosan kényelmesen bejárható, óránként induló barlangi túravezetés keretében. A klímája miatt gyógybarlanggá nyilvánított barlang hőmérséklete egész évben 10-13 °C, páratartalma 97%-os. A barlang különleges formájú képződményei közül több nevet is kapott, így látható itt többek között a Pisai ferdetorony, a Flórián-kút, a Kálvária, az Elefántfej, Karthágó romjai vagy a Niagara-vízesés. A program időtartama kb.1 óra. Innen szép alsórendű, vagy korábbi bányászati utakon fogunk eljutni Kővágószőlősön keresztül Cserkútra, ahol megnézzük a gyönyörű Árpád-kori templomot. Innen kis utakon keresztül érünk vissza Pécsre, majd vissza a a kiindulópontra.
A túra nehézségi szintje: könnyű
A részvételi díj tartalmazza:
- az e-bike bérleti díját egy napra
- a túravezetés költségét
- a túraszervezés költségét
(Kerékpárok: Haibike Sduro Treking 1.0 HE vagy Haibike Sduro Hardnine 3.0 MTB elektromos pedelec kerékpárokat biztosítunk minden résztvevőnek)
A részvételi díj nem tartalmazza:
- az étkezést
- az utazás költségét a helyszínre
- a belépő díját a barlangba

Ezt a nagyon könnyű túrát családoknak és kezdőknek is ajánljuk! Gyülekezés az Ős-Dráva Látogatóközpontban a recepciónál. A túravezető tájékoztat mindenkit a túrával kapcsolatos tudnivalókról, elmondja a betartandó szabályokat, és elosztja a csapatokat. Ezután elsétálunk a hídhoz, vagy autóval elmegyünk a kb. 500 méterre lévő Cúni duzzasztóhoz, ahol a csapatok egymás után vízre szállnak. A part vízállástól és időjárástól függően némi óvatosságot igényelhet, mert a víz nem mély ugyan, de a part lehet sáros és csúszós. Ezután lassan elkezdünk evezni a Fekete-vízen, elhaladunk kis öblöcskék, horgászok mellett, ha csendben vagyunk – láthatunk vízimadarakat, kócsagokat, szürke gémeket, jégmadarat. Ez a túra remek bevezetést jelenthet a kezdők számára, hiszen sodrás nincs, technikai nehézségre nem kell számítani, családoknak gyerekekkel is biztonságos, és kiválóan kiegészíti a Látogatóközpont programját.