Kincskereső kis kaland: ez a Geocaching

2024. december 6.

« Vissza a hírekhez

A Geocaching népszerűsége miatt ma már annyi Tupperware doboz van szerteszét az országban, hogy soha nem lehetsz biztos: egy online rögzíthető geoládára bukkantál, vagy egy túrázó ebédjét találtad meg az avar alatt. A telefonos kincskeresés ezen formája Magyarországon 2001 óta hódít, és már több mint 5.000 ponton találhatsz kisebb-nagyobb dobozt, benne egy cetlivel és akár kis ajándékkal. De mi ez az őrület?

„Ide sem jutottam volna el, ha nincs a Geocaching.”

Telefont nyomkodva a természetben… Sokak szemében nehezen védhető tevékenység. A fókusz azonban itt nem a telefonon van. Nagyon nem. Ez nem egy erdőjáró Pokémon Go. A Geocahing megalkotói az Egyesült Államokban pont azért rakták össze a weboldalt, hogy minél többen mozduljanak ki a természetbe. Világszerte 3 millió doboz várja, hogy megtaláld. A geocaching.com rendszere mellett párhuzamosan működik a geocaching.hu, melyet a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület hívott életre. Munkájuk miatt annyian mozdultak ki otthonról, hogy kitüntetésül 2024-ben megnyerték az Aktív Magyarországért Díjat, ami civil örökmozgó motivátoroknak jár. Fordulatszámuk továbbra sem csökken, évente kb. 200 új láda bújik el a Kárpát-medencében, sőt azon túl is.

Bújj, bújj, láda

A mozgalom azért annyira népszerű, mert sok irányból érkeznek ide emberek. A technológia és a térinformatika kockái, a természet csodálói és a mozogni vágyók egyaránt célközönségét képezik a Geocachingnek. De hogy működik a játék? A weboldal térképén keresel egy pontot, amit meg szeretnél látogatni. Felveszed a túracipőt, zsebre vágod telefonodat, és elmész az adott helyszínre. Itt kezdődik az igazi izgalom: a láda lehet egy fa odvában, egy kő alatt, egy kerítésre „ragasztva” mágnessel, de ennél sokkal kreatívabb búvóhelyet is találnak a láda elrejtői. A mikróládák akár egy csavarfejnél is apróbbak lehetnek. Ha megkaparintottad a dobozt, kinyitod, és a benne található kóddal igazolod a weboldalon, hogy nem csak virtuálisan járod az erdőt. Ha végeztél, rejtsd vissza ugyanúgy, hogy másnak is ugyanakkora élmény legyen a kutakodás. Ha nem találtad meg, azt is jó rögzítened, mert ha például az utolsó három hónapban csak ilyen visszaigazolás jött, akkor valószínűleg valakinek túlságosan megtetszett a doboz (és ma már az ebédjét tárolja benne).

Haladó szintű ládafürkészés

Elkapott a gépszíj, és már logoltad a 99-ik megtalálásodat? Na állj meg itt! Ha ismersz egy helyet, amit mindenkinek látnia kell, és még nincs rejtés a közelében, ragadd magadhoz a kezdeményezést! Egy kajásdoboz feláldozásával sok ezer természetjárót csalogathatsz kedvenc panorámapontodra vagy templomromodhoz. A weboldalon utána láthatod, hogy kik keresték fel a helyet. Viszont a felelősség is a tied: ha eltűnik, pótolnod kell a ládát.

Unod egyedül a keresgélést? Több szem többet lát, szervezz magadnak kutatócsapatot! Vagy csatlakozz a Geocaching Fesztivál és Versenyhez, ahol hasonszőrűekkel mérheted össze Tupperware/pezsgőtabletta-doboz kereső képességedet.