Egy igazi határeset a túra, ami a Zemplén lábánál vezet. Egyrészt a magyar-szlovák határt léptük át, másrészt a hegyvidék és az alföld határmezsgyéjén követtük az útvonalat. Egy szó mint száz, nekünk határozottan tetszett. Ha a természet tarkaságában gyönyörködnél, vagy nagy fejedelmünk múltjában kutakodnál: vedd elő a bringát, és irány a „messzi észak”! Útitársunk most Tokár Rita volt, aki otthonosan mozog a környéken, a kerékpározás a mindene, és érdekességek végtelen tárházát szabadította ránk a túra során.
Rákócziak lépten-nyomon
A fejedelmi dinasztia története átszőtte egész napunkat. Kiindulópontunk természetesen a sárospataki vár volt, amiről kiderült, hogy nap mint nap találkozunk vele pénztárcánkban. Az 500-as bankó másik felén látható fejedelem ebben az épületben töltötte gyerekkora egy részét. A szlovákiai Borsiban található, szépen felújított kastély II. Rákóczi Ferenc szülőhelye. Sátoraljaújhely főterén átgurulva Rákóczival magával is találkoztunk egy mellszobor formájában.
Long way to Long-erdő
Halk racsnival nagyobb szerencséd lesz, és nem ijeszted el a Long-erdő madarait. Próbáltuk óvatosan megközelíteni a vízpartot, de megneszelték jöttünket, így kevesen mutatkoztak kameránk előtt. De hátha te ügyesebb leszel, és találkozol a nagy kócsagokkal és szürke gémekkel! Ha a természet csodái mozgatnak meg, és jobban elmerülnél a témában, ajánljuk neked a Víz alatti erdő tanösvényt. Száraz időben gyalogszerrel vagy bringán, magasabb vízálláásnál csónakkal tudod végigkalandozni.
Alföld szélén, hegy lábánál
Ezt a túrát azért is ajánljuk mindenkinek, aki ült már biciklin, mert alig van szintkülönbség, viszont a látkép minden, csak nem lapos. A Sátor-hegy szinte mértanilag pontos kúpja a túra nagy részéről látható. A hegycsúcsokkal ellentétben a Bodrog folyó holtágai a végtelen nyugalmat árasztják: itt nem kell megfeszülnöd, mert semmi és senki nem rohan sehova.