Hajtánypályáról csodálhatjuk meg a Csaj-tó madárvilágát
2021. június 2.
« Vissza a hírekhez
Hajtánypálya épül a Szegedtől körülbelül 50 km-re elhelyezkedő Csaj-tó mentén. A fejlesztés célja, hogy környezetbarát módon mutassa be a tó természeti környezetét és páratlan madárvilágát a látogatóknak. Az építés első üteme várhatóan 2022 tavaszára készül el.
A Csaj-tó töltésein az 1960-as évek végén építettek ki egy 15 km hosszú, keskeny nyomtávú kisvasút-hálózatot a halastavak közötti szállítás lebonyolítására. Ezt a meglévő pályarendszert kihasználva egy lábbal hajtható hajtánypálya kialakítását tervezi a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, amellyel élményszerűen lehet majd felfedezni a tavak élővilágát.
Az építés két ütemben zajlik majd. Először egy rövidebb, 4 km-es kör, majd később egy hosszabb, 7 km-es körpálya létesül. A sínek mellett az évek során megrongálódott töltéseket és gátakat is helyreállítják, továbbá fogadóépületet és kiszolgáló létesítményeket is építenek. A kötött nyomvonalas hajtánypályáról a madarak életébe zavarás nélkül tudnak majd bepillantani a látogatók.
Egyedülálló madárvilág
A csaj-tavi tórendszer mélyebb részein a hazánkon átvonuló liba- és récefajok ezrei táplálkoznak és pihennek vonulási időszakban, a sekélyebb részek pedig a gázló- és partimadaraknak nyújtanak tökéletes élőhelyet. A nádasokban hazánk gyakorlatilag összes gémféléje költ, a 4-es tóban kialakított mesterséges szigeten évente 5-700 pár dankasirály, 220-300 pár szerecsen sirály és 10-20 pár küszvágó csér költ. A természetvédelmi kezelésnek köszönhetően idén először a Csaj-tó 9-es tavában kialakított zátonyon a hazánkban fészkelő gulipán állomány hozzávetőleg kétharmada, mintegy 280 pár rakott fészket. A késő őszi és téli hónapokban rendszeresek az északról erre kóborló, hazánkban különlegesnek számító madárvendégek megjelenései, mint például a kékfarkú, barna füzike, csüllő vagy rövidcsőrű lúd.
Fotók: Daróczi Csaba