Ha tavasz, akkor Év Kerékpárútja. Te melyik útvonalat ajánlod?
2025. április 14.
« Vissza a hírekhez
A Közlekedési Kultúra Napja eseménysorozat keretében a KTE Közlekedésbiztonsági Tagozata, az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság, az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ és a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség meghirdeti a pályázatot, amelyben Magyarország legkedveltebb kerékpáros útvonalát keressük. A Közlekedési Kultúra Napja alkalmából számos pályázatoot írnak ki már 2015 óta, ennek a sorozatnak a része az Év kerékpárútja is.
Tavaly tavasz óta rengeteg új kerékpáros fejlesztésnek örülhetünk. A legnagyobb dobás természetesen a Horizont kalandútvonal átadása volt, de számos egyéb útvonalat is jelöltek ki az EuroVelo 14 és az EuroVelo 6 nyomvonalán is. Tokaj és Kisköre között is kerékpáros jelzés vezet, akár Tiszafüred és Debrecen között. A déli határon is új jelzések tűntek fel a Mura és a Dráva mentén. A jó merítés adott… A pályázat erre is hívja fel a figyelmet: sok ezer kilométeren lehet Magyarországon kerékpározni, és ezek turisztikailag is izgalmas útvonalat. Legyen a látnivaló egy tó, egy vár vagy egy szép kilátóhely, egyre több indok van két kerékre szállni. Az sem mellékes, hogy ez nem csak a élményekkel tölt fel, hanem fizikai egészségünkre is jó hatással van. Ehhez persze az is fontos, hogy odafigyelve tekerjünk, a közlekedés többi részvevőire (autósokra, túrázókra, más bringásokra) is figyelve.
Pályázati feltételek:
2025. április 22-30. között várjuk a bárki által beküldhető pályázatokat, amelyeknek a következő szempontoknak kell megfelelniük:
- A kerékpáros útvonal lehet belterületi, külterületi, vagy mindkét szakaszon vezető nyomvonal is.
- Az útvonal legalább 50%-a gépjárműforgalomtól elzárt útvonalon (például önálló kerékpárút, erdészeti út, vízügyi töltés) kell, hogy vezessen.
- A jelölt szakasz lehetőleg legyen 7 km-nél hosszabb, de 50 km-nél rövidebb (pl. a Balatoni Bringakör egyben nem jelölhető, de egyes részei igen). Amennyiben maga az útvonal ennél hosszabb, akkor egyértelműen meg kell határozni, hogy mely szakaszra vonatkozik a beadott pályázat
- A kerékpáros útvonalnak összefüggőnek kell lennie, tehát nem lehet benne olyan szakadási pont, ahol a kerékpáros közlekedés akadályozva van (például forgalmas útszakasz, lépcsőn megközelíthető felüljáró).
- A jelölt kerékpáros útvonalról kérünk egy rövid indoklást, hogy miért esélyes az Év Kerékpárútja címre.
- Az útvonalról (opcionálisan) várunk egy jó minőségű fotót, ami jól érzékelteti az útvonal hangulatát, illetve segít beazonosítani azt.
- Az elmúlt évek Év Kerékpárútja nyerteseire nem lehet pályázatot beadni.
A pályázatokat ezen a linken várjuk. A pályázat regisztrálásával a beküldő hozzájárul, hogy a pályázatot kiírók felhasználják a csatolt fényképet az Év Kerékpárútja online kommunikációjában. A beküldött pályázatokból egy szakmai bizottság az alábbi szempontok alapján kiválasztja a 11 legjobb útvonalat. Ezt követően a zsűri szavazásra bocsátja a legjobbnak ítélt jelöléseket. Ezeket május 23-án közzétesszük az Aktív Kalandor weboldalán. A nagyközönség itt tudja leadni szavazatát. A szavazási időszakban leadott szavazatok száma (személyenként egy szavazatot lehet leadni) adja meg az Év Kerékpárútja nyertesét. Az első helyezettről később kisfilm készül, illetve kihelyezett tábla fogja hirdetni ezt.
A beküldött pályázatok értékelési szempontjai:
- turisztikai attrakvititás
- közlekedésbiztonság
- hálózati szerepkör
- használati mód
- műszaki kialakítás
- szolgáltatási szint
- komfortszint
A pályázat ütemezése:
Pályázás: április 22-30.
Szavazás a 11 legjobb kerékpáros útvonalra: május 23.-június 2.
Év Kerékpárútja eredményhirdetés: június 3.
Az Év Kerékpárútjának előző öt éve
2024-ben a Beregi kör kapta a legtöbb szavazatot, ezzel az ország keleti végében futó körtúra lett az ország kedvence. Az útvonal nem csak a tarpai Nagy-hegy és a Felső-Tisza természeti környezetét mutatja be, de négy középkori templomot is megcsodálhatsz itt, ami a térség jellegzetessége.
2023-ban a Wenckheim kerékpárút lett a nyertes, amely egy vadonatúj bakancslistás bringaút a Körösök-völgye kastélyainak felfedezése. A pósteleki kastélyrom és a szabadkígyósi kastély mellett a természeti látnivalók sem maradnak el, így átgurulhatunk a varázslatos nevű Élővíz-csatorna melletti kerékpárút-szakaszon is.
2022-ben a Kaposvárról induló kerékpáros útvonal nyerte el a címet, amely megkerüli a Deseda-tavat. Nem a tó az egyetlen látnivaló, ha az ember itt teker: játszóterek, vízi világot bemutató látógatóközpont és lombkorona-sétány is várja a bringásokat.
2021-ben a Poroszlót Tiszafüreddel összekötő szakasz lett az Év Kerékpárútja. A négy hídból álló komplexum az egyik leglátványosabb kerékpáros fejlesztés. A kerékpárút nem véletlenül lett az ország kedvence, tavaly több mint 150 ezren tekertek át a Tisza-tó fölött.
2020-ban a Tatabányát Tatával összekötő, az Által-ér mentén kanyargó kerékpárút kapta az elismerést. A kiváló minőségű burkolaton, az autóforgalomtól távol vezető kerékpárút csodás tájon kanyarog itt, hiszen az Által-ér ívei, a Gerecse és a Vértes látványa teszik teljessé az élményt.
Ehhez hasonlóan idén is keressük az ország kedvenc kerékpáros útvonalát.
További információért várjuk leveleiket a kommunikacio@aofk.hu e-mail címre.