Vértesi kör – Csákberénytől Csókakőig

Túrainfó

A Vértes hegység kis területen rengeteg csodás látnivalót tartogat a túrázók számára – ezek közül a legszebbeket érinti ezen gyalogtúra. Csákberénytől Csókakőig sétálunk, majd vissza, közben messze tekinthetünk tisztásokról, árnyas erdőkben gyaloglunk, majd a romjaiban is lenyűgöző csókakői várat csodáljuk meg.

A csókakői várat és több látványos kilátópontot is érintő túránk Csákberény központjából indul. A zöld sávon indulunk, majd a zöld kereszt jelzésű ösvényen gyalogolunk tovább addig az elágazásig, amíg elérjük a zöld háromszög jelet. Ezt követve a Kopasz-hegy felé, majd egy széles réten átkelve visszacsatlakozunk a zöld sáv jelre, mely felvezet egy gyönyörű kilátóhelyre, ahol megpihenhetünk. Innen már látszik a célunk, Csókakő vára, a látképet nyugat felől a Bakony vonulatai keretezik. Csókakő felé egy vízmosásban vezet utunk, amely egyre ereszkedve vezet a település szélére, majd a vár alatti parkolóból kanyarodik fel az ösvény az egykori erődítmény felé. A stratégiai helyen álló vár már a 13. században komoly erősségnek számított, jól védhető sziklatornyon épült. A falak között sétálva átérezhetjük a középkori hangulatot, az épület romantikája felér egy időutazással.

A vártól a felfelé már megismert lépcsősoron ereszkedünk le, majd az Országos Kéktúra útvonalán gyalogolunk a sziklákkal teliszórt Vár-völgy szurdokon át. Az erdőből kiérve hangulatos réteken és ligetes erdőkön át érjük el Csákberény település szélét, majd a településre beérve visszasétálunk kiindulópontunkra.

 

Tájegység:
Vértes-Gerecse
Nehézség:
Közepes
Túratípus:
Gyalogtúra
Táv:
16.5 km
Időigény:
4 óra

Megközelítés, útvonal

Csákberény, református templom

Fedezd fel a környéket!

Mit szeretnél látni a térképen?

További látnivalók a környéken

Vértesi panoráma tanösvény

 A 4,6 km hosszúságú Vértesi panoráma tanösvény bemutatja a Vértes hegység déli lejtőinek és völgyeinek jellemző természeti környezetét, miközben érinti a hegység talán legszebb kilátópontját is. Az út során különféle erdőfajták (sziklagyepek, karsztbokorerdők, száraz tölgyesek, bükkösök) váltják egymást látványosan. Miközben élvezzük a természetet és a táj szépségeit, a tájékoztató táblák az erdőnevelés kihívásaival is megismertetnek minket.