Hogyan élhetünk együtt békében a medvékkel?
2021. május 20.
« Vissza a hírekhez
Újabb medvét, név szerint Mihályt kapta lencsevégre a Bükki Nemzeti Park. Az őshonos, de mára már ritka vendégnek számító barna medvét békés sétálgatás közben filmezte le a vadkamera.
Bár azt biztosan tudjuk, hogy északi hegységeinkben (a Börzsönyben, Bükkben, Zemplénben) időnként medve jár, Magyarországon még mindig nagyon alacsony a vele való találkozás esélye. Ezzel együtt hasznos tisztában lenni azzal, mit tegyünk, ha mégis összefutunk a nagyragadozóval.
A WWF Magyarország külföldi szakanyagok és hazai szakemberek bevonásával négy szórakoztató infografikát készített azzal a céllal, hogy a nagyragadozókkal történő együttélés gördülékenyebbé váljon. Az általános tájékoztatón túl külön anyag szól arról, hogyan viselkedj, ha túrázni mész, ha kempingezni indulsz vagy ha olyan területen élsz, ahol medvék fordulnak elő. Ezek az információk külföldi túrák, nyaralások alkalmával is hasznosak lehetnek.
Alapvetően elkerüli az embert
A barnamedve (Ursus arctos) egy fokozottan védett, 200-300 kilogrammos, jó alkalmazkodóképességű nagyragadozó. Mindenevő, táplálékának mintegy hetven százaléka növényi eredetű. A barna medve bármelyik napszakban aktív lehet, mégis leggyakrabban reggel és este táplálkozik. A nap fennmaradó részét vackában tölti. Naponta több tíz kilométeres távolságokat is megtesz. A medve alapvetően kerüli az embert és indokolatlanul nem támad. Az anyamedvék azonban fokozottan védik bocsaikat, így veszélyt jelenthetnek az emberekre.
A legfontosabb tudnivalók
- Nagyobb társasággal indulj kirándulni, így az állat észleli a jelenléteteket és elkerül benneteket. Ha egyedül túrázol, csapj zajt: fütyülj, tapsolj vagy vigyél magaddal medvecsengőt!
- A kutyát mindig pórázon sétáltasd, mert előfordulhat, hogy az elkóboroló eb a nyomában egy medvével fog visszatérni hozzád.
- Kerüld az erős illatú élelmiszerek fogyasztását!
- Ha medvét látsz, ne közelítsd meg, ne fényképezd le! Ne fuss el, ne nézz a szemébe és ne is fordíts neki hátat! Lassan hátrálj ki az útjából!
- Ha a medve két lábra áll, az nem a támadás jele, csupán kémleli a környezetét. Az irányodba történő rohanás sem feltétlenül jelent támadást, sokszor csak megfélemlítésre szolgál.
- Ha medve közeledik feléd, emeld fel a kezed és beszélj hozzá!
- Soha nem helyezkedj az anyamedve és a bocsai közé!
- Amennyiben medvét észlelsz, értesítsd a területileg illetékes nemzeti park igazgatóságot!